Jak założyć trawnik z siewu?

Ogród    
ocena

Wyobraźmy sobie ogród. Najpierw zauważamy zadbane krzewy, piękne drzewa i przeuroczo kwitnące kwiaty. Dopiero później dostrzegamy zieloną murawę, ich tło. Zapewne bez trawnika, ogród z pewnością nie wyglądałby tak efektownie. Jednak jeżeli chcemy cieszyc oko pięknem zielonej polany, najpierw musimy ją w odpowiedni sposób założyć.

Zakładanie trawnika zawsze przebiega w kilku etapach. Jednak jednym z najważniejszych jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Po pierwsze, ziemię przekopujemy na mniej więcej głębokość szpadla, następnie za pomocą kultywatora lub glebogryzarki rozbijamy ją. Podczas tego zabiegu starannie usuwamy wszystkie korzenie, chwasty oraz rozłogi perzu i podagrycznika. Jeżeli na stanowiska, na którym zakładamy trawnik rosła darń, wówczas należy ją rozdrobnić i przekopać pod powierzchnią gruntu.  Jeżeli mamy do czynienia z podłożem ciężkim, zdecydowanie polecam pracę z glebogryzarką, która rozdrabnia ziemię na bardzo małe kawałeczki- później wystarczy, wyrównać podłoże za pomocą grabi. Jeżeli, wiemy że ziemia na danym terenie ma problemy z przyjmowaniem wody, wówczas podczas przekopywania powinniśmy ulepszyć podłoże na pomocą dodania piachu budowlanego. Jeżeli jednak, woda po opadach deszczu nie wsiąka i gromadzi się na powierzchni wówczas, najlepszym rozwiązaniem będzie założenie studzienki odpływowej w postaci drenażu, najlepiej założyć go na głębokości około 50- 60cm.

Po spulchnieniu podłoża, należy je wyrównać za pomocą grabi. Pamiętajmy, aby podczas wykonywania tej czynności, usunąć wszystkie leżące w ziemi kamienie, resztki korzeni oraz twarde bryły ziemi. Następnie dokładnie wypoziomowanie gruntu. Jeżeli kolejne wyrównywanie będzie potrzebne, wówczas robimy to za pomocą przeciągniętej po powierzchni ziemi deski. Na tym etapie, jest najłatwiej usunąć wszelkie niedociągnięcia, ponieważ kiedy już wysiejemy trawę będzie to niemożliwe. Po pierwszym grabieniu, podłoże wyrównujemy walcem.

Wszystkie nierówności stają się widoczne i możemy teren zgrabić po raz drugi. Teraz możemy spokojnie zabrać się do zakładania trawnika. Nasiona trawy możemy rozprowadzić ręcznie lub za pomocą specjalnie przystosowanego do tego siewnika. Siewnik ma tę zaletę, że podczas korzystania z jego pomocy, mamy pewność, że nasiona zostaną rozrzucone równomiernie na całej powierzchni. Maszynę prowadzimy najpierw wzdłuż, a następnie w poprzek całej powierzchni naszego przyszłego trawnika. Pamiętajmy, aby nasiona miały jak najlepszą styczność z podłożem, ponieważ w przeciwnym razie mogą mieć problem z ukorzenieniem się. Dlatego też, zaraz po wysianiu, dobrze jest nasiona przysypać specjalnym podłożem do trawników a następnie ubić walcem. Zabieg walcowania przeprowadza się tylko wtedy, kiedy podłoże jest całkowicie suche. Jeżeli ziemia jest mokra, wówczas walcowanie przekładamy na inny dzień.

Teraz pozostało nam jedynie obfite podlewanie nasion i czekanie na pierwsze pojawienie się świeżo założonego trawnika. Jeżeli warunki pogodowe będą sprzyjające, trawa rozwinie się bardzo szybko i już po około 5 tygodniach, będziemy mogli ja po raz pierwszy skosić.

Zobacz, jak założyć trawnik! Radzi Leroy Merlin - YouTube:

Dlaczego zdecydowaliście się na trawnik z siewu? Co Was do niego przekonuje?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =