Jak zaplanować ogródek warzywny?

Ogród    
ocena

Powszechnie przyjęło się, że ogród dotyczy jedynie form dekoracyjnych, które będą cieszyć nasze oczy. Nie jednak możemy zapomnieć o tym, że pierwotnie ogrody służyły do celów praktycznych. Dziś, kiedy warzywa możemy nabyć w pobliskim supermarkecie, nie odczuwamy już potrzeby uprawy ogrodów warzywnych. Szkoda, ponieważ marchewka czy sałata z własnego ogrodu smakuje zdecydowanie lepiej, a dodatkowo warzywa takie są znacznie zdrowsze.

Jak zaplanować ogródek warzywny?

sxc.hu

Aby w ogrodzie warzywnym polepszyć uprawę i dodatkowo ją urozmaicić, dobrze jest zastosować uprawę współrzędną, czyli na jednej grządce uprawiać jednocześnie kilka gatunków roślin. Różnorodność taka zdecydowanie sprzyja rozwojowi roślin, jak również wzmacnia ich odporność na szkodniki i infekcje. Wspólnota gatunkowa ma również taką zaletę, że nie wyjaławia się wówczas podłoże, ponadto pobudza do życia pożyteczne gatunki owadów. 

Wiadomym jest, że zbiory plonów następują w różnym czasie. W luki po powstałych zbiorach należy wysiać nowe sadzonki. Zabieg ten pozwala nam się cieszyć świeżymi warzywami przez prawie cały rok. Planując ogród warzywny musimy przemyśleć kwestię „sąsiadów”. Rośliny, które są bardzo wymagające, najlepiej siać przy tak zwanych roślinach „fitosanitarnych”. Są to rośliny uzdrawiające glebę z toksyn.

Rośliny przyprawowe, zioła zdecydowanie poprawiają aromat i smak warzyw. Korzystne jest sąsiedztwo: kopru ogrodowego z marchwią, kopru lub kolendry z ziemniakami, jak również rzeżuchy z rzodkiewką.

Ogród warzywny
Źródła: sxc.hu

W ogrodzie warzywnym możemy również  pokusić się na posadzenie roślin ozdobnych, kwitnących. Nie dosyć, że będą nas cieszyć swoimi kolorami, to będą również wpływać korzystnie na nasze warzywa. Zatem bez ograniczeń możemy siać nagietki, które oprócz doskonałego wyglądu stymulują wzrost warzyw i chronią je przed szkodnikami. Aksamitki z kolei pachną cytryną i bardzo korzystnie wpływają na smak oraz wygląd wczesnych gatunków sałaty. Dobrym pomysłem jest również towarzystwo kapusty i róż.

Ogród warzywny możemy tak naprawdę założyć wszędzie. Pamiętajmy jednak, że najlepiej umiejscowić go w niewidocznej części ogrodu, z dala od tzw. strefy rekreacyjnej, w miejscu słonecznym i osłoniętym od wiatru.

UWAGA!

Rozrysowując kolejne warzywne grządki, pamiętajmy o odpowiednim sąsiedztwie roślin. Fasolę karłową sadzimy obok: ogórka, kapusty, kalarepy, sałaty głowiastej, rzodkiewki, buraka ćwikłowego, pomidora i selera. Ogórki sadzimy w towarzystwie: fasoli karłowej, czosnku, kapusty, sałaty głowiastej, buraka i selera. Karotka i marchew obok: czosnku, grochu, rzodkiewki, pomidorów oraz cykorii. Ziemniaki sadzimy z fasolą karłową oraz szpinakiem. Pora sadzimy w pobliżu marchwi, pomidora, kalarepy oraz sałaty głowiastej. Pomidory dobrze czują się w sąsiedztwie fasoli karłowej, marchwi, czosnku, kapusty, sałaty głowiastej, rzodkiewki, szpinaku, selera oraz cykorii.

Ile miejsca w swoim ogrodzie chcecie przeznaczyć na warzywniak? Jakie warzywa planujecie tam uprawiać?

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =