Jak zaprojektować oczko wodne?

Ogród    
ocena

Nawet najmętniejsze lustro wody zdecydowanie ożywia ogród i sprawia, że jest on przyjemniejszym i bardziej atrakcyjnym miejscem do wypoczynku. Poza znaczeniem estetycznym, zbiorniki wodne mają również ogromne znaczenie biologiczne. Dzięki nim powietrze w ogrodzie jest zdecydowanie bardziej wilgotne, a w związku z tym rośliny lepiej się rozwijają.

Ogrody wodne szczególnie rozpowszechnione oraz lubiane są w Anglii, mogą stać się najcenniejszym i najpiękniejszym fragmentem naszej zielonej przestrzeni, a urządzenie ich nie jest trudniejsze od urządzenia zwykłego ogrodu.

Najpierw zastanówmy się, jaką ilość miejsca chcemy przeznaczyć na oczko. Jeżeli chcemy w nim hodować ryby, zasada jest taka, że budujemy jak największe oczko lub kilka mniejszych. Po pewnym czasie ryby zaczynają się rozmnażać i należy zapewnić im jak największą przestrzeń do egzystencji. Jeżeli w oczku jest za dużo ryb w stosunku do przestrzeni jaką im zapewnimy, zaczynają one chorować i karłowacieć. Należy wtedy przenieść ryby do innego oczka.

Dokładnie ta sama zasada obowiązuje przy zbiornikach, gdzie jednymi mieszkańcami będą rośliny. Przy projektowaniu wielkości i głębokości, zastanówmy się jakie chcemy w nim umiejscowić rośliny. Jeżeli będziemy chcieli hodować gatunki bardzo ekspansywne, np. grzebienie pamiętajmy, że mogą one zając nawet do 4 m2  powierzchni lustra; gatunki słabiej rosnące zajmują ok. 1m powierzchni lustra wody. Jeżeli zamierzamy stworzyć ogród wodny jedynie dla celów dekoracyjnych, wówczas zastosujmy się do wymagań roślin: grzybienie wymagają wody o głębokości 20-50 cm, średnio silnie rosnące rośliny 50 cm- 1 m, natomiast silnie rosnące nawet do 2 m. Oczka przeznaczone do hodowli ryb, powinny mieć głębokość przynajmniej 1,2 m. Jest tak ze względu na strefę przemarzania wody, która wynosi 50-70 cm.

Kolejnym istotnym aspektem jest wybór miejsca. Oczko wodne to nie rabata kwiatowa i nie będziemy mogli co sezon zmieniać jego położenia. Zmiany wprowadzone w czasie budowy mogą również spowodować znaczne zwiększenie kosztów inwestycji. Najlepiej, żeby oczko znajdowało się w miejscu osłoniętym od wiatru, ale dobrze widocznym, np. z tarasu lub innego najczęściej odwiedzanego miejsca w ogrodzie. Możemy go zaprojektować np. pośrodku, w rogu lub bardziej niesymetrycznie, chcąc w ten sposób połączyć go z jakimś ważnym elementem ogrodu.

Gotowy projekt oczka możemy oczywiście zakupić u projektanta, jednak wykonanie go samemu gwarantuje większą satysfakcję i jak się okazuje, nie jest takie trudne. Pamiętajmy jednak o kilku zasadach.

Stosunek kąta nachylenia brzegu do głębokości powinien wynosić 1:3. Oznacza to, że przy głębokości wynoszącej np. 2m. krawędź brzegu powinna być oddalona od tego miejsca o 3 m. Jeżeli jednak dysponujemy w ogrodzie twardym gliniastym podłożem, wówczas stosunek ten może się zmniejszyć do 1:2, ale nie więcej.

Otoczenie zbiornika mogą stanowić luźno ułożone płyty kamienne. Przy brzegach, ale nie dookoła (ponieważ w ten sposób zasłonimy taflę wody) grupujemy roślinność np. tawułki, irysy i pełniki. W oczku powinny być przynajmniej 3 piętra roślinności (z różnych stref: bagienne, płytkiej wody, głębokiej wody, podwodne i pływające). Wygospodarujmy również miejsce dla roślin nabrzeżnych, które sprawią, iż nasz zbiornik będzie swym wyglądem przypominał naturalny staw. Podczas formowania dna oczka, nie zapominajmy zatem o odpowiednim uformowaniu półek, na których będą znajdowały się kosze z roślinami. Półki te muszą znajdować się na odpowiednich wysokościach względem wymagań roślin, które będą w koszach.

Mała architektura zawsze wzbogaca nasz ogród. Pozwólmy sobie na zaprojektowanie mostka, altany lub podestu.

Oczko wodne z mostkiem

Fot. Barbara Machalska

Rośliny polecane do ogrodów wodnych:
Grzybienie (lilie wodne)
Strzałka wodna
Kaczeńce
Funkie (Hosty)
Kosaćce – gatunki nadwodne
Niezapominajka błotna
Pałka wąskolistna
Pełnik
Trzcina
Tawułki

UWAGA!

Zgodnie z prawem, bez pozwolenia możemy wybudować oczko wodne, o powierzchni tafli wody nie większej niż 30 m2. Zbiorniki o większej powierzchni wymagają już pozwolenia na budowę, wiążę się to z przygotowaniem projektu budowlanego danego zbiornika, jak również uzyskania pozwolenia wodno-prawnego.

Materiały źródłowe -  Mikro Jezioro Paweł Woynowski

DLaczego chcecie mieć oczko wodne w ogrodzie? Co Wam się podoba w takim rozwiązaniu?

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =