Jak zaprojektować ogród jesienny?

Ogród    
ocena

Planując nasadzenia w naszym ogrodzie zazwyczaj skupiamy największą uwagę na roślinach, które są dekoracyjne w okresie wiosennym i letnim. Popełniamy w ten sposób straszny błąd oraz pozbawiamy się malowniczych widoków w okresie jesiennym. Nie wszyscy wiedzą, że gatunków roślin, które są efektowne jesienią jest bardzo dużo i warto wykorzystać ich kolorystyczne walory w naszym zieleńcu.

Jak zaprojektować ogród jesienny?

sxc.hu

Jesienny ogród to przede wszystkim mieszanka takich odcieni jak żółty, pomarańczowy oraz czerwony. Zatem podczas wyboru gatunków warto zwrócić uwagę oraz dowiedzieć się czegoś więcej na temat jesiennych przebarwień konkretnych roślin. Przede wszystkim musimy się dowiedziećowy, czy ich liście ładnie i dekoracyjnie się przebarwiają.

Azalie, które zazwyczaj wybieramy dla ich pięknych kwiatów, tak naprawdę bardzo ładnie przebarwiają się na różne odcienie koloru pomarańczowego. Niestety często, podczas planowania nasadzeń zapomina się o tym fakcie. Zwróćmy więc na to uwagę i umieśćmy kilka krzewów przed wejściem do domu czy też na pozycjach widocznych z okien budynku.

Jesienny ogród jest coroczną niespodzianką i nie sposób określić, czym w danym sezonie nas zaskoczy. Bowiem sposób wybarwiania się liści jest tak naprawdę uzależniony od warunków atmosferycznych. Jeżeli latem nie dopadła nas susza, wówczas liście będą bardzo intensywnie się przebarwiać i długo pozostaną na drzewie. Jest to również sygnał, że jesień będzie długa, sucha i słoneczna. Pamiętajmy również o tym, że w naszym jesiennym ogrodzie nie może zabraknąć roślin kwitnących.

Na rynku ogrodniczym dostępne są gatunki, które rozpoczynają swoje kwitnienie pod koniec lata oraz zachowują swoje kwiaty aż do pierwszych przymrozków, posiadają one również barwne i dekoracyjne owoce. Chcąc stworzyć piękny ogród jesienny, należy w swych nasadzeniach zaplanować rośliny znajdujące się w poniższym spisie.

ogród jesienią

Fot. sxc.hu


Rośliny zdobiące nasz ogród jesienią:
Rośliny kwitnące
Krzewy: ketmia syryjska, oczar wirginijski, wrzosy.
Pnącza: powojniki wielkokwiatowe, rdest Auberta, wiciokrzew Browna.
Byliny: astry jesienne, złocienie (chryzantemy), rozchodnik okazały, nawłoć ogrodowa, rudbekia błyskotliwa, zimowit jesienny, zawilec japoński.

Rośliny o barwnych liściach
Drzewa i krzewy: berberysy, azalie, brzozy, buki, dąb czerwony, grujecznik japoński, graby, kalina, klony, irgi, miłorząb chiński, sumak octowiec, tulipanowiec amerykański.
Pnącza: dławisz okrągłolistny, winobluszcz trójklapowy, winobluszcz pięciolistkowy, winorośl japońska.
Byliny: liliowce, bodziszki, tiarella, parzydło leśne.

Rośliny o dekoracyjnych owocach
Drzewa i krzewy: irgi, berberysy, liczne odmiany jabłoni ozdobnych, ognik szkarłatny, pigwowiec pośredni, rokitnik wąskolistny, trzmieliny.
Pnącza: dławisz okrągłolistny.

Ile czasu poświęcacie pielęgnacji ogrodu? Jak duży jest Wasz ogród?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =