Jak zaprojektować taras?

Ogród    
ocena

Gwarancją na stworzenie tarasu, który idealnie będzie pasował do charakteru naszego domu, jest zaplanowanie go już podczas projektowania i planowania całego domu. Na tym etapie najłatwiej jest również dokonać rewolucyjnych zmian, dotyczących np. jego usytuowania.

Jak zaprojektować taras?

Fot. Barbara Machalska

Możliwe jest również podjęcie decyzji o dobudowaniu drugiego, mniejszego tarasu. Osobom, które marzą o śniadaniu pod chmurką, polecam zaplanowanie tarasu po stronie południowo-wschodniej budynku. Osoby, które z kolei cenią sobie długie wieczorne biesiadowanie, powinny umieścić taras po stronie zachodniej.

Każdy z nas marzy również o intymności oraz odcięciu się od spojrzeń wścibskich przechodniów oraz sąsiadów. Takie zabezpieczenie będą stanowiły odpowiednie przesłony. Mogą to być kratki na pnącza, maty, panele drewniane lub murki. Podczas projektowania kształtu oraz wymiarów tarasu pamiętajmy, aby zachować miejsce na komplet mebli wypoczynkowych.

Minimalne pole, powinno mieć wymiary 2,5 x 2,5 m. Ważna jest również nieskrępowana komunikacja. Szerokość przejścia powinna wynosić przynajmniej 90 cm. Jeżeli planujemy kominek lub grill, również zadbajmy o odpowiednią przestrzeń. Takie elementy powinny znajdować się w odległości przynajmniej 1,4 m od miejsca, gdzie znajduje się stół. Niestety tego typu budowle, są ciężkie i bardzo często zdarza się, że wymagają dodatkowego fundamentu.

Dodatkowym atutem tarasu jest wykorzystanie miejsca, gdzie będzie można się opalać. Dlatego też należy również przewidzieć miejsce na leżak oraz donice z kwiatami czy też źródło mini basenu.

Wyjście na taras projektowane jest zazwyczaj w pobliżu salonu. Jednak wielokrotnie w swej praktyce przekonałam się, że równie doskonałym i dobrym pomysłem jest taras znajdujący się obok kuchni czy też jadalni. Zdecydowanie usprawni to obsługę podczas przyjęć ogrodowych czy też rodzinnych obiadów.

Nie zapomnijmy również o przynajmniej częściowym zadaszeniu tarasu, wymusza to przede wszystkim zmienna aura, która panuje w naszym klimacie. Takie zadaszenie umożliwia również odpoczynek na świeżym powietrzu, również podczas deszczowych dni. Najlepiej, jeśli fragment tarasu znajdzie się w cieniu rzucanym przez budynek. Stałe zadaszenie warto również uzupełnić ażurowym, które przyniesie ulgę podczas upałów (zwłaszcza od strony południowej i zachodniej). Podobną funkcję spełnia również markiza. Ponadto osłonięcie tarasu przed długotrwałym działaniem promieni słonecznych spełnia również jeszcze jedną funkcję, a mianowicie przedłuża jego żywot.

Kolejnym dobrym pomysłem jest zamontowanie nad tarasem lub na bocznych ścianach sztucznego oświetlenia. Nawet jeżeli taras będzie całkowicie ukryty pod zadaszeniem, możemy posłużyć się specjalnymi oprawami, które są przeznaczone do zewnętrznego montażu.

W jakim stylu jest urządzony Wasz dom? Co Was przekonuje do wybranej aranżacji?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =