Jak zbadać pH gleby domowymi sposobami?

Ogród    
ocena

Jakość gleby nie jest tylko podyktowana jej żyznością, istotnym elementem jest również jej odczyn. Zanim zabierzemy się za sadzenie roślin, sprawdźmy odczyn podłoża i w razie konieczności, zadbajmy o jego zmianę.

Jak zbadać pH gleby domowymi sposobami?

sxc.hu

Większość roślin preferuje pH podłoża lekko kwaśne lub obojętne ( pH 6,0-7,0). To właśnie w takiej glebie rozwijają się pożyteczne mikroorganizmy i bakterie, ponadto składniki mineralne są zdecydowanie łatwiej dostępne dla roślin. Spotkać się jednak możemy z roślinami, które preferują podłoże kwaśne (pH 4,0-5,5). Zatem, zanim zabierzemy się za wybór i sadzenie roślin w naszym ogrodzie sprawdźmy najpierw z jakim pH mamy do czynienia.

Jak pobrać próbkę?
Zakładając, że nasz ogród ma ok. 500 m2, należy wykopać w różnych miejscach około 15 dołków, a następnie z każdego pobrać próbkę ziemi. Próbki dokładnie mieszamy, a następnie z tej mieszanki pobieramy szczyptę ziemi do oznaczenia pH. Pamiętajmy, że do badania nie używamy gleby, która była niedawno nawożona, jest zanieczyszczona, kompostowana lub na jej terenie znajdował się skład budowlany.

Jak mierzymy pH?
Za pomocą chemicznego kwasomierza polowego. Posługując się tego typu przyrządem, szczyptę ziemi, którą badamy umieszczamy w probówce lub na specjalnej płytce (w zależności od rodzaju kwasomierza) i mieszamy z odczynnikami chemicznymi, które zostały dołączone do zestawu. Dosłownie po kilku sekundach, kolor naszej próbki się zmieni i wówczas będziemy mogli ową barwę porównać ze skalą i odczytać pH. Taki kwasomierz, możemy zakupić przez internet lub w sklepach z artykułami ogrodniczymi lub geodezyjnymi.

Za pomocą kwasomierza elektronicznego. Takie urządzenie wyposażone jest w metalowy bolec. Umieszczamy go pionowo w podłożu i odczytujemy pH. Podobnie jak w przypadku kwasomierza chemicznego, ten elektroniczny kupimy w tych samych punktach.

Jak zmienić pH gleby?
Obniżamy
Obniżenie pH gleby sprowadza się do jej zakwaszenia. Możemy np. dodać do niej kwaśnego torfu. Jeżeli sadzimy rośliny, które wymagają kwaśnego podłoża, wówczas umieszczamy je w dołkach, w których znajduje się mieszanka torfu lub przekompostowanej kory oraz ziemi ogrodowej. Proporcje, które powinniśmy zachować to 1:1:1. Możemy również zmieszać sam torf i ziemię ogrodową (proporcja 1:1).

Podwyższamy pH
Podwyższając pH gleby wpływamy na jej zasadowość. Możemy to zrobić poprzez zwapnowanie podłoża, poprzez dodanie i zmieszanie z wapnowaną kredą albo nawozem wapniowo-magnezowym. Wapnowanie powtarzamy co 3-4 lata, ponieważ z czasem ilość wapna w podłożu maleje (jest pobierany przez korzenie roślin oraz wypłukiwany z wodą w głąb ziemi).

Ile czasu poświęcacie pielęgnacji ogrodu? Jak duży jest Wasz ogród?

OCENA
2.60
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =