Jak zbudować oczko wodne?

Ogród    
ocena

Odpowiednio zaprojektowane i zadbane oczko wodne jest bardzo efektownym elementem każdego ogrodu. Warto więc poświęcić trochę pracy i uwagi, aby i w naszym ogrodzie znalazło się własnoręcznie zrobione, budzące zazdrość sąsiadów oczko wodne.

Jak zbudować oczko wodne?

fot. Barbara Machalska

Kiedy mamy już gotowy projekt oczka wodnego, wiemy, w której części ogrodu chcemy go umiejscowić, jak również wybraliśmy gatunki roślin, które najbardziej nam się podobają, wówczas zabieramy się za budowę oczka.

I tutaj zastosujmy się do porady naszych babć: „spiesz się powoli”.  Przyroda, jak się okazuje, również nie lubi pośpiechu. Dół pod oczko, po wykopaniu i odpowiednim ukształtowaniu, powinien przynajmniej przez 2 miesiące „osiąść” przed rozłożeniem w nim folii hydrolizacyjnej. Pamiętajmy, aby oczko wyglądało naturalnie - unikajmy  ściętych brzegów oraz prostych krawędzi. Usuńmy ostre kamienie, korzenie i wyrównajmy boki dołu. Następnie zbocza obsypmy piaskiem.

Kolejnym zadaniem jest zakupienie folii hydrolizacyjnej. Jest to specjalna folia PCV do oczek wodnych. Jest trwała, niedroga oraz pozwala na dowolne ukształtowanie zbiornika, ponadto bardzo łatwo ją naprawić, jest odporna na wysokie i niskie temperatury oraz na działanie chemikaliów. Kupujemy ją w sklepach ogrodniczych lub składach budowlanych. Nabywając folię, pamiętajmy o wykończeniu oraz zamaskowaniu brzegów, musimy zatem zakupić materiał ze sporym zapasem.

Wymiary foli obliczamy według następującej formuły:

max szerokość wykopu -"A"
max długość wykopu - "B"
szerokość zakładu na brzegach - "C'
max głębokość oczka - "h"

A teraz obliczamy wg. wzoru:

Szerokość potrzebnej folii: 2xC + 2xh +A = ...
Długość potrzebnej folii: 2xC + 2xh +B = ...

Po odczekaniu 2 miesięcy, najlepiej w ciepły i słoneczny dzień, zabieramy się za układanie folii. Promienie słoneczne sprawią, że zrobi się ona bardziej elastyczna i miękka, co zdecydowanie ułatwi nam pracę. Następnie napełniamy zbiornik wodą. Po kilku godzinach, kiedy folia się ułoży i osiądzie, obciążamy jej brzegi kamieniami, które dodatkowo ją zamaskują. Końcówki folii podciągamy do góry i blokujemy ziemią, wystające fragmenty odcinamy nożyczkami.

Po ułożeniu folii odczekujemy ok. 1 miesiąc, zanim zaczniemy nasadzać rośliny.

Niezbędnymi elementami oczka są: filtry, pompa, oświetlenie oraz przewody. Montujemy je dopiero po ułożeniu folii. Znajdująca się w oczku woda, powinna być w stałym ruchu, dlatego dobrze jest stworzyć tzw. stały obieg wody. Możemy to zrobić wyposażając zbiornik w kaskadę lub fontannę.

Oczko wodne z kaskadą

Oczko wodne Kaskada

Oczko wodne z nasadzeniami

Oczko wodne z nasadzeniami

Pamiętajmy również, żeby stworzyć odpowiednią równowagę ekosystemu - robimy to poprzez montaż filtrów. Filtr mechaniczny - zatrzymuje materiał organiczny, filtr biologiczny - przekształca substancje organiczne w nieorganiczne oraz filtr chemiczny - neutralizuje substancje nieorganiczne. Filtry te niwelują ryzyko zmiany naszego pięknego oczka wodnego w nieprzyjemne bagienko.

UWAGA!

Bardzo efektownie wygląda nocne podświetlenie oczka. Możemy się w tym celu posłużyć lampami solarnymi, zamontowanymi w sąsiedztwie oczka lub pływającymi lampami solarnymi, które wyposażone są w specjalną diodę typu LED.

Materiały źródłowe - "Mikro Jezioro" Paweł Woynowski

Jak wiele prac ogrodowych wykonujecie sami? Gdzie szukacie instrukcji?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =