Jak zlikwidować hałas w ogrodzie?

Ogród    
ocena

Zmęczeni hałasem i tempem codziennego życia to właśnie w ogrodzie szukamy wytchnienia i spokoju. Jeżeli nasz dom znajduje się w pobliżu ruchliwej drogi, torów kolejowych czy też w pobliżu innego źródła hałasu, możemy wykorzystać rośliny jako naturalne osłony dźwiękowe. Nie wszyscy wiedzą, że odpowiednio posadzony i zaplanowany żywopłot czy też szpaler drzew może obniżyć natężenie hałasu nawet o 50%.

Jak zlikwidować hałas w ogrodzie?

Fot. www.kalina-rosliny.pl

Do stworzenia naturalnej bariery dźwiękowej należy wybrać rośliny, które nie zrzucają liści na zimę. Dzięki temu będą one użyteczne dla nas tak w okresie letnim, jak i zimowym. Szpaler roślin wysokich idealnie redukuje hałasy wydobywające się spoza granic naszego ogrodu. Jednak na obszarach małych może się okazać, że zajmują one zbyt dużo miejsca. W takich przypadkach należy posadzić bardzo gęsty żywopłot. Dobrze jeżeli posadzimy ze sobą rośliny o dużych liściach, które będą eliminowały tony niskie oraz rośliny o liściach drobniejszych, te z kolei eliminują tony wysokie. Bardzo dobrą podstawą jest podwójna bariera, stworzona z wysokich rododendronów, które sadzimy na glebie kwaśnej ewentualnie na podłożach zasadowych  kalina sztywnolistna, która posiada duże, wiecznie zielone liście. Jedne i drugie należy połączyć z ostrokrzewami, mahoniami lub iglakami takimi jak tuje czy cyprysiki lub jałowce.

Prywatna oaza ciszy
Jeżeli posiadamy duży ogród i na jego obszarze znajdzie się miejsce na ławkę, to doskonałym pomysłem jest zasadzenie wokół niej (najlepiej na obrysie owalnym) cisów lub innych iglaków np. jałowców czy też ligustru. Po kilku latach odpowiedniej pielęgnacji oraz odpowiedniego przycinania, żywopłot stanie się wysoki i bardzo gęsty. Zatem nasza ławeczka stanie się miejscem ciszy i spokoju, idealnym do relaksu z książką.

UWAGA!

Jeżeli podczas słonecznych dni przyjemność sprawia nam odpoczynek na świeżym powietrzu w ogrodzie, to znakomicie pomogą nam w tym wodne urządzenia. Wszelkiego rodzaju oczka wodne, fontanny czy kaskady niwelują hałas jak również działają nadzwyczaj relaksująco i kojąco.

Jak duży jest Wasz ogród? Ile czasu poświęcacie na jego pielęgnację?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =