Najczęściej do budowy tarasu wykorzystujemy drewno. Dzięki temu projektujemy swego rodzaju harmonijne przejście z podłóg drewnianych znajdujących się w domu. Dodatkowo, budowa tarasu z drewna nie należy do specjalnie trudnych. Przed rozpoczęciem robót trzeba poznać technologię budowy, by uniknąć ewentualnych problemów. Istotne jest pozostawienie szczeliny uwzględniając naturalne właściwości drewna, tj. pęcznienie i kurczenie. Należy także zapewnić cyrkulację powietrza między deskami tarasu i podłożem.

Bardzo modne w ostatnich latach jest stosowanie drewna egzotycznego w ogrodzie. Trwałość takiego drewna nawet bez impregnacji jest bardzo wysoka. Drewno egzotyczne jest odporne także na ścieranie, uderzenia itp. Dużą twardością oraz stabilnością charakteryzuje się drewno egzotyczne „Garapa”. Jest ono odporne na warunki atmosferyczne oraz szkodniki. Cechą charakterystyczną są ciemne plamki na drewnie. Drewno egzotyczne „Cumaru” posiada bardzo efektowny falisty, nieregularny przebieg słojów. Dodatkowo zalicza się do pierwszej klasy twardości. Posiada również wysoką odporność na absorpcję wilgoci.

Naturalne drewno tarasowe będzie wymagało od nas pokrycia olejem. Dzięki temu utrzyma swój naturalny kolor, nawet pod wpływem czynników atmosferycznych.

Bardzo ważna jest lokalizacja tarasu. Zależy ona od tego, kiedy planujemy z niego korzystać. Gdy więcej czasu zamierzamy spędzać na nim wieczorami, powinien on zostać zaprojektowany od strony zachodniej. Wtedy wykorzystamy promienie słońca. Bardzo korzystna jest lokalizacja tarasu blisko kuchni lub salonu. Często obejmujemy także narożnik domu.

Najbardziej funkcjonalne są tarasy prostokątne, ale coraz częściej decydujemy się na półokrągłe kształty. Dodatkowym urozmaiceniem są także miejsca na rośliny zmieniające wygląd naszego tarasu. Najmniejsza wymagana powierzchnia tarasu mieszcząca stolik i krzesła wynosi 5m2. Wielkość oczywiście zależy od nas. Musimy ją dostosować do budynku i zawsze pamiętajmy o tym, że im większy taras, tym mniejszy będzie nasz ogród.

Jak Wy zaprojektowaliście swój ogród? Znalazło się w nim miejsce na taras? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak dobierać kolory w ogrodzie?
Następny artykułJak powstaje miód pszczeli?

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here