Jak zrobić plac zabaw dla dzieci w ogrodzie?

Ogród    
ocena

Plac zabaw w ogrodzie to marzenie każdego dziecka… i jego rodziców, którzy spokojnie mogą zająć się innymi pracami przy jednoczesnym dyskretnym nadzorze nad maluchami. Taki plac zabaw można wykonać samodzielnie, potrzebne elementy kupując w supermarketach. Innym rozwiązaniem jest zakup gotowego placu zabaw i montaż przez zatrudnionych fachowców. Jednak w tym wypadku czekają nas większe koszty.

Jak zrobić plac zabaw dla dzieci w ogrodzie?

sxc.hu

1. Planowanie i wstępny projekt

Zanim przystąpimy do wykonania samodzielnie placu zabaw dla dzieci powinniśmy i tak rozejrzeć się po marketach budowlanych i stronach internetowych w poszukiwaniu inspiracji. Czasami po prostu warto przerysować gotowy projekt palcu zabaw i spróbować go odtworzyć. Wybierając materiały, które musimy zakupić – huśtawka, ślizg (zjeżdżalnia), lub gotowa, zamykana piaskownica – warto zwracać uwagę na ich wykończenie. Niektóre produkty z drewna są źle wyheblowane lub kiepskiej jakości, a przecież zależy nam na bezpieczeństwie dzieci.

plac zabaw dla dzieciphotoxpress.com

2. Wybór odpowiedniego miejsca w ogrodzie

W ogrodzie musimy wybrać miejsce, gdzie powstanie plac zabaw. Warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego miejsca, zwłaszcza gdy mamy dużą działkę. Plac zabaw powinien powstać na płaskim, równym terenie i najlepiej w miejscu nasłonecznionym niedaleko domu. Ułatwi nam to pilnowanie dzieci podczas zabawy. Huśtawka, jeżeli to możliwe powinna postać w okolicy drzew dających w lecie trochę cienia. Piaskownica koniecznie powinna znaleźć się w miejscu stale nasłonecznionym, aby piasek szybciej wysychał a opadające liście nie zaśmiecały piasku.

3. Konieczne zakupy

Jeżeli nie posiadamy własnego drewna najlepiej kupić je na tartaku. Mogą to być słupki (przypominające elementy więźby dachowej) o przekroju kwadratu (np. 10 * 10 cm) i odpowiedniej długości. Można zjeżdżalnię i huśtawkę wykonać z belek (słupków o przekroju koła). Słupki okrągłe i dobrze wyheblowane nie mają kantów i są nieco bezpieczniejsze dla małych dzieci. Kupić musimy także:

- zjeżdżalnię z tworzywa (około 300zł),

- wkręty,

- profile łączące,

- piasek,

- cement,

- zaczepy do huśtawek,

- karabińczyki używane do wspinaczki – umożliwiają odpinanie elementów huśtawki, które można wymieniać na inne przyrządy – choćby gimnastyczne

- gotową huśtawkę (np. z drabinkami dla małego dziecka)

Jeżeli chcemy zabezpieczyć piasek przed czworonożnymi pupilami, zwłaszcza kotami – warto rozejrzeć się za gotową piaskownicą zamykaną. Po otwarciu elementy zamykające mogą np. składać się tworząc dwie ławeczki do siedzenia dla dziecka.

Warto rozejrzeć się także za starą oponą samochodową na huśtawkę dla starszego dziecka.

4. Wykonanie piaskownicy zamykanej

Zakup gotowej piaskownicy zamykanej nie znaczy, że jej „zrobienie” polega na ustawieniu na trawie i nasypaniu piasku. Piaskownica powinna stać na stabilnym podłożu i zostać pogłębiona. Należy także przewidzieć, że konieczne będzie zabezpieczenie podłoża przed nadmiernym trzymaniem wody czy mieszaniem się piasku z ziemią. W tym celu należy zrobić odpowiedni wykop (na głębokość około 60 cm). Cały wykop należy obmurować np. kostką granitową na zaprawie – poziom obmurówki powinien być zrównany z poziomem gruntu. Sama obmurówka powinna być szersza niż obwód piaskownicy, gdyż umożliwi jej stabilne posadowienie i ułatwi odprowadzanie nadmiaru wody, a tym samym nie narazi drewnianej konstrukcji piaskownicy na wilgoć. W środku wykopu można na niewielkiej warstwie żwiru (około 10 cm) ułożyć geo-włókninę. Zabiegnie to mieszaniu się piasku z ziemią z ogrodu i ułatwi spływanie wody, by nie gromadziła się ona w piaskownicy. Pozostałą część wykopu wypełniamy piaskiem po ułożeniu na niej drewnianej konstrukcji piaskownicy.

Wasze pociechy mają miejsce do zabawy w ogrodzie? Huśtawkę, piaskownicę, zjeżdżalnię? Dajcie znać!

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =

My też mieliśmy taki pomysł razem z sąsiadami. W projekcie i realizacji pomogła nam firma Freekids. Dzieciaki z całej okolicy mają teraz wreszcie fajne miejsce do spędzania czasu.

~ Ola / 2016-07-11 15:22:22
oceń komentarz: (0) (0)