Jak zrobić skarpę w ogrodzie?

Ogród    
ocena

Malownicze skarpy, pokryte kolorową roślinnością, to ozdoba każdego domu. Możemy cieszyć się ich widokiem i to niekoniecznie mieszkając na zboczu. Poniżej znajdziecie Państwo informację, jak samemu zrobić takie ogrodowe cudo.

Jak zrobić skarpę w ogrodzie?

photoxpress.com

Skarpa stanowi zazwyczaj swoiste przejście przy różnicy poziomów w terenie. Jej nachylenie oraz wysokość uzależnione są od rodzaju gleby jaką dysponujemy w ogrodzie oraz od nachylenia. Nachyleniem skarpy nazywamy stosunek jej wysokości do szerokości. Zatem skarpa o nachyleniu 1:1 będzie miała np. 2 metry szerokości i 2 metry wysokości. W zależności od rodzaju gleby, stosuje się również różne nachylenia. Gdy do budowy skarpy używamy gleby bardzo lekkiej, piaszczystej, wówczas nachylenie powinno być łagodne, najlepiej o stosunku 1:4 (szerokość – podstawa jest czterokrotnie większa niż wysokość).

Na glebach cięższych, gliniastych stosujemy nachylenie strome, zazwyczaj o stosunku 1:1. W ogrodach jednak praktycznie przyjęto zasadę, że najlepiej zastosować proporcje 1:1,5 lub 1:2. Zdarza się, że nachylenie podyktowane jest pewną koniecznością, np. kiedy dysponujemy zbyt małą ilością miejsca i nie możemy stworzyć łagodnego nachylenia – w takiej sytuacji do budowy nasypu stosujemy glebę cięższą, najlepiej gliniastą, lepką.

Do stworzenia podłoża skarpy możemy wykorzystać ziemię pochodzącą z głębszych warstw wykopu. Pamiętajmy o zabezpieczeniu ziemi na skarpie przed spłukaniem jej przez deszcz. Robimy to poprzez formowanie podłoża w kształcie schodków (użyjmy do tego np. gliny) lub zastosowaniu murka oporowego.

Na wierzchnią warstwę naszej skarpy nawozimy żyzną ziemię, najlepiej wymieszaną z kompostem. Celem nadania regularnego kształtu skarpie, musimy dokładnie wyznaczyć jej szerokość i wysokość. Na jej górnych i dolnych krawędziach wbijamy kołki pomiarowe. Kołek górny i dolny powinny znajdować się dokładnie naprzeciw siebie, tak żeby można było precyzyjnie sprawdzić pochylenie stoku. Skarpy buduje się jesienią (podobnie jak inne nasypy). Samo modelowanie nawierzchni wykonujemy wczesną wiosną, przed zasianiem trawnika lub rozłożeniem darni w rolce.

Skarpa kwiatowaŹródło: Photoxpress.com

Skarpy kwiatowe to hybryda zwykłej skarpy i murka kwiatowego. Od murków i zwykłych nasypów ziemnych różni je jednak fakt, iż mają łagodniejsze nachylenie, a ich powierzchnię wykłada się luźno i nieregularnie rozłożonymi kamieniami. Kamienie zagłębiamy na 3 ich wysokości w ziemi (dodatkowo ustabilizuje to skarpę i uchroni rośliny przed osuwaniem się podczas opadów). Roślinki nasadzamy w szczelinach pomiędzy kamieniami.

Zaletą skarp kwiatowych jest dużo mniejsze zużycie kamienia, aniżeli podczas budowy murka. Możemy używać kamieni o różnym kształcie, wielkości czy rodzaju. Ich powierzchnia i tak bardzo szybko zostanie zarośnięta przez zwartą roślinność.

DLaczego chcecie skarpę w ogrodzie? Co Wam się podoba w takim rozwiązaniu?

OCENA
2.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =