Jak zwalczyć nornice?

Ogród    
ocena

Nornice, krety często dewastują trawniki czy rabaty w ogrodach, parkach i na skwerach. Nornice mogą wyrządzić szkody w sadzie, na polu czy działce. Podgryzają korzenie i pędy, czasem zjadają całe rośliny. Istnieje wiele sposobów, by pozbyć się niechcianych lokatorów z naszych działek. Są one mniej lub bardziej skuteczne.

Nornica ruda Myodes glareolus jest jednym z drobniejszych gryzoni nornikowatych. Charakteryzuje się szarym ubarwieniem, wydłużonym ciałem. Długość tułowia osiąga 10 cm, ogona 5 cm. Ma duże oczy i lekko zaokrąglony pyszczek. Jest płochliwym ssakiem. Pod ziemią buduje system skomplikowanych korytarzy z wejściami. Gniazda najczęściej zakłada pod pniami czy głębiej w ziemi. Nornica prowadzi zmierzchowo–nocny tryb życia. Doskonale wspina się po pniach i gałęziach drzew.

Nornice żywią się liśćmi, nasionami, korą, owocami, kłączami, nadziemnymi częściami roślin. Mogą żerować także na korze młodych drzew.

Walkę z nornicami można rozpocząć od likwidacji dogodnych warunków do ich bytowania. Teren naszych działek, sadów powinien być systematyczne odchwaszczany. Pamiętajmy o tym, by nie zostawiać resztek roślinnych w ogrodzie. Przekopujmy także miejsca, gdzie bytują gryzonie.

Jedną z metod jest wbijanie w ziemię tyczek z zawieszonymi puszkami lub butelkami. Poruszone konstrukcje przenoszą drgania wprost do ziemi.

Kolejną metodą jest hodowla odpowiednich roślin. Muszą to byś gatunki nielubiane przez gryzonie. Są to czosnki, nostrzyki, wilczomlecze. Dodatkowo części tych roślin możemy wkładać do nor. Możemy stosować też potrzaski, pułapki. Jednak do tych wszelkiego typu odstraszaczy czy to zapachowych, czy akustycznych nornice szybko się przyzwyczajają. Naturalnym wrogiem nornic jest kot domowy.

Niewątpliwie jedną z najskuteczniejszych metod jest położenie siatki na terenie ogrodu czy boiska. Siatki wykonane są z tworzywa PCV, które może przetrwać kilkadziesiąt lat. Nie gniją i nie korodują. Może być metalowa lub plastykowa. Rozkłada się ją na całym terenie, pamiętając o nakładkach w miejscach łączenia. Siatkę wkopuje się na głębokość około 10 cm. Następnie robimy nasyp z ziemi.

Wybierając siatkę, zwróćmy uwagę na jej oczka. Nie powinno być ono mniejsze niż 15 mm. Umożliwi to roślinom prawidłową wegetację. Nie ograniczy rozwoju ich systemu korzeniowego. Siatki najlepiej wkopywać przed założeniem trawnika w ogrodzie, by ograniczyć zniszczenia w zagospodarowaniu terenu.

Znacie inne skuteczne sposoby na pozbycie się nornic? Podzielcie się nimi!

OCENA
1.80
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =