Jak zwalczyć skrzyp polny w ogrodzie?

Ogród    
ocena

Skrzyp polny Equisetum arvense to roślina wieloletnia pospolicie występująca na terenie całego kraju. Należy do rodziny skrzypowatych Equisetaceae. Osiąga od 7 do 30 cm wysokości. Występuje w całej Polsce. Rośnie na różnych glebach piaszczystych, gliniastych i wilgotnych.

Jak zwalczyć skrzyp polny w ogrodzie?

photoxpress.com

Jego pojawienie się w naszym ogrodzie może być uciążliwe w zwalczaniu, zwłaszcza, że roślina jest odporna na działanie większości dostępnych herbicydów. Jednak odpowiednie podejście i odrobina cierpliwości może przynieść pozytywne rezultaty w zwalczaniu tego „chwastu”.

Pojawienie się skrzypu polnego w naszym ogródku może oznaczać problemy fizyko-chemiczne gleby. Zbyt wilgotna, podmokła gleba o kwaśnym odczynie pH może sprzyjać rozwoju skrzypu. Profilaktycznie należałoby stosować wapnowanie, co przyczyni się do regulacji odczynu jak również poprawi właściwości fizyczne gleby.

Do walki ze skrzypem możemy również wykonać głęboki drenaż. Z metod mechanicznych zwalczania chwastów należy systematycznie niszczyć części nadziemne rośliny, a najlepiej wraz z systemem korzeniowym. W przypadku małej populacji chwastu jest to metoda najbardziej ekologiczna zalecana w ogrodach przydomowych.

Jeżeli występowanie skrzypu jest na tyle duże, że metoda mechaniczna nie byłaby efektywna,  należy wybrać jedną z metod chemicznych. Pozytywne efekty można uzyskać poprzez zastosowanie specjalnych preparatów chemicznych. Skuteczny będzie preparat chwastobójczy w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej, przeznaczony do powschodowego zwalczania uciążliwych chwastów dwuliściennych. Preparat wnika do korzeni wrażliwych gatunków i niszczy część nadziemną rośliny oraz korzenie. Substancje aktywne wnikają poprzez liście. Po upływie 1 godziny od zabiegu, preparat jest w pełni pobrany. Teraz następuje jego przemieszczanie po całej roślinie. W zależności od warunków pogodowych zniszczenie chwastów następuje po około 1–2 tygodni.

UWAGA!

Preparat należy zastosować w okresie aktywnego wzrostu skrzypu polnego – wiosną, początkiem lata i jesienią. Przyjmuje się, że dogodnym okresem jest termin od początku kwietnia do września.

Nie zapominajmy także o zaletach skrzypu polnego. Skrzyp działa przeciwbakteryjnie oraz regenerująco. Jest skarbnicą potasu, krzemu, flawonoidów. Obecność krzemu wpływa na wzmocnienie paznokci i włosów, odporności na grzybicę oraz powstrzymanie siwienia włosów. Bierze on  także udział w mineralizacji kośćca.

Znacie inne sposoby na pozbycie się z ogrodu skrzypu? Podzielcie się nimi!

OCENA
2.33
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =