Jakie prace w ogrodzie na wiosnę?

Ogród    
ocena

Wiosna to najpiękniejszy, ale i zarazem najbardziej pracochłonny czas dla ogrodników. Jest to okres rozkwitu większości krzewów, roślin cebulowych oraz drzew owocowych. W marcu do życia budzą się krokusy, prymulki, przebiśniegi i forsycja; jeżeli pogoda będzie sprzyjać powitają nas również szafirki i dzikie odmiany tulipanów. W kwietniu pojawiają się żonkile, narcyzy, szachownice, zaczyna również rozkwitać cudowna magnolia. W maju możemy cieszyć się tulipanami, azaliami, rododendronami, a także nowaliami i pięknie pachnącym bzem.

Niezbędne prace jakie powinniśmy wykonać to: zgrabienie z trawnika resztek po zimie (liści, kłączy, suchej trawy), nawożenie roślin, które tego wymagają. Należy również przekopać grządki i wysiać kwiaty, które będą kwitły w okresie letnim. Sadzimy i przycinamy (najlepiej w marcu) krzewy owocowe. W kwietniu możemy sadzić takie krzewy kwitnące, jak np. róże oraz wszystkie krzewy iglaste, zimozielone. Z kwiatów wysiewamy nasturcje, słoneczniki, nagietki, aksamitki i fasolę ozdobną.

Na wiosnę tępimy również wszystkie chwasty, które mogą być trudne do usunięcia, kiedy zaczną się rozsiewać.

Ponadto w marcu, kiedy rozpoczyna się nowy sezon sadzimy krzewy ozdobne, które zrzucają liście oraz krzewy owocowe, takie jak maliny czy jeżyny. Z drzew owocowych sadzimy brzoskwinie i morele. Zaraz po ustąpieniu mrozów zdejmujemy warstwy ochronne z miejsc, gdzie znajdują się rośliny cebulowe, jak również ze wszystkich osłoniętych krzewów. W marcu możemy również wysadzać lilie oraz rozpocząć dzielenie starszych roślin. To również dobra pora na wysadzanie bylin.

Nie zapomnijmy również o przeprowadzaniu takich zabiegów, jak przycinanie krzewów owocowych i ozdobnych oraz prześwietlanie drzew pestkowych. Pod innymi drzewami i krzewami, jak również na grządkach kwiatowych warto rozłożyć warstwę kompostu. Glebę na grządkach spulchniamy za pomocą specjalnych wideł ogrodniczych, konieczne będzie nawiezienie trawnika.

Kwiecień jest najlepszym momentem na rozpoczęcie wiosennych porządków. Rozpoczynamy przycinaniem róż, tak aby najwyższe oko pędu skierowane było na zewnątrz.

W maju, w dalszym ciągu możemy sadzić iglaki, jest to również najlepsza pora na wprowadzenie różaneczników. Dobrze jest zakupić odmiany, które już kwitną. Przede wszystkim będziemy mogli od razu cieszyć się pięknymi kwiatami, a ponadto będziemy mieli pewność, że krzew zakwitnie w przyszłym roku i to właśnie w takim kolorze, jaki sobie zaplanowaliśmy. Kiedy bez przekwitnie należy ściąć jego kwiatostany – szpecą one roślinę i dodatkowo niepotrzebnie ją osłabiają.

Nie zapomnijmy również o pielęgnacji oczka wodnego. Zbiorniki, z których spuściliśmy wodę na zimę należy dokładnie wyczyścić i przygotować do kolejnego napełnienia. Ważne, aby przed napełnieniem sprawdzić szczelność zbiornika. Większość ubytków możemy naprawić wykorzystując materiały, które są dostosowane do tych tworzyw, z których wykonane jest nasze oczko. Rośliny, które zimowały w wodzie będą wymagać odpowiednich zabiegów sanitarnych. Po pierwsze usuwamy wszystkie obumarłe pędy.

Rośliny, które rosną w pojemnikach wyjmujemy i nieco przerzedzamy. Fragmenty, które zostały po podziale możemy posadzić w kolejnym koszu i umieścić w oczku. Wiosną, kiedy mamy do czynienia z dużą ilością silnie świecącego słońca, kiedy obok oczka nie znajduje się żadne drzewo, które osłaniałoby taflę wody, może dojść do jej nadmiernego przegrzewania i pojawienia się glonów. Aby temu zapobiec należy systematycznie usuwać obumarłe resztki pokarmu ryb oraz obumarłe części roślin.

Co planujecie zasadzić w swoim ogrodzie? Ile czasu możecie poświęcić na jego pielęgnację?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =