Jakie prace w ogrodzie w lutym?

Ogród    
ocena

Pierwsze rośliny budzą się życia właśnie w lutym. Powinniśmy o nie zadbać i przygotować je do nowego sezonu.

Jakie prace w ogrodzie w lutym?

sxc.hu

W tym miesiącu możemy wykonywać bielenie drzew owocowych, jeśli nie było ono wykonywane w styczniu. Uniemożliwi to powstawanie ran zgorzelinowych. Nawet jeśli w poprzednim miesiącu bielenie zostało wykonane, teraz możemy je powtórzyć. Warstwa wapna mogła zostać rozmyta.

Również w lutym powinniśmy obserwować stan zimowych okryć roślin i w miarę potrzeb je poprawiać. Pozbądźmy się mumii i zalążków szkodników z drzew owocowych.

Luty to przede wszystkim czas na pierwsze krokusy, przebiśniegi i niektóre wczesne byliny. Także teraz powinniśmy przyciąć trawy ozdobne, gdyż zaczynają one wypuszczać nowe liście. Do zimowych obowiązków ogrodnika należy także cięcie krzewów owocowych tj. agrest, porzeczka, malina. Na drzewa owocowe przyjdzie czas w kwietniu. Jednak niecierpliwi mogą już ostrożnie przyciąć jabłonie i grusze. Drzewa uznawane są za najbardziej odporne na przymrozki. Niezbędne będzie przy tym użycie maści ogrodniczych do zabezpieczenia ran drzew. Maści takie zabezpieczają przed wysychaniem i przyspieszają gojenie ran.

W lutym możemy także przeprowadzić opryski na drzewkach owocowych. Zwłaszcza na brzoskwiniach i nektarynkach, by zapobiec kędzierzawości liści.

Do pojemników możemy wysiać rośliny jednoroczne tj. lobelia, szałwia, żeniszek, petunia. Pojemniki możemy przetrzymywać na parapetach. Osiągniemy dzięki temu wystarczającą ilość światła. Jeśli w styczniu przygotowaliśmy już skrzynki, pojemniki z wysianymi roślinami, teraz powinniśmy monitorować ich stan. Usuńmy przede wszystkim pędy roślin wykazujące objawy chorobowe. Prócz pielęgnacji równie ważne jest pikowanie roślin. Rozdzielmy siewki i przesadźmy do większych doniczek, umożliwi to lepszy rozwój rośliny. Pamiętajmy, że przed pikowaniem siewki powinny wytworzyć po 3-4 listki.

W lutym możemy wykonywać cięcie odmładzające i formujące drzew i krzewów kwitnących latem i jesienią. Także żywopłoty będą potrzebowały cięcia odmładzającego.

Zwróćmy także uwagę na to, czy rybki zimujące w zbiornikach wodnych mają stały dostęp do powietrza i światła. Rośliny wodne, przechowywane w pomieszczeniu, mogą gnić, dlatego sprawdzajmy ich stan.

Na naszych trawnikach może powstawać tzw. pleśń śniegowa. Jest to choroba grzybowa, która pojawia się przy dużej wilgotności i niskiej temperaturze. Konieczne będzie wykonanie wiosną aeracji i wertykulacji, ale już teraz możemy rozbijać skorupy śnieżne powstające na trawnikach.

Lubicie pracować w ogrodzie? Kiedy najbardziej i przy czym? Podzielcie się doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =