Jakie prace w ogrodzie w maju?

Ogród    
ocena

Maj jest niewątpliwie najpiękniejszym miesiącem w całym roku kalendarzowym. Jest ulubionym miesiącem ogrodników, ponieważ w ogródkach jest wtedy najpiękniej. Rośliny coraz obficiej kwitną, trawniki stają się soczyście zielone. Pamiętajmy jednak, że w maju również mogą wystąpić przymrozki zwłaszcza w okresie 15 maja (tzw. „Zimna Zośka”). Dbajmy wtedy o rośliny najbardziej delikatne, najmniej odporne na mrozy.

Jakie prace w ogrodzie w maju?

sxc.hu

W tym czasie pod drzewami i krzewami gromadzi się większa ilość igieł i liści. Powinniśmy je usuwać, dzięki temu do roślin dotrze więcej powietrza, światła i nie rozwiną się grzyby chorobotwórcze.

Mocnego cięcia wymagają wierzby, migdałki. Ich pędy skróćmy o ok. 1/3 długości. Pąki kwiatowe na obu rodzajach roślin zawiązują się tylko na nowych pędach. Przycinamy krzewy, które kwitły wczesną wiosną lub pod koniec zimy. Są to między innymi forsycje i jaśminy nagokwiatowe. W maju nie powinniśmy już formować koron drzewek wysokopiennych i krzewów w pojemnikach.  Usuwajmy jedynie pędy suche i chore. Za późno będzie także na przesadzanie roślin w pojemnikach. Takim roślinom możemy pomóc, wymieniając wierzchnią warstwę ziemi, tak by nie uszkodzić korzeni. Jeśli natomiast stwierdzimy, że przesadzenie jest konieczne, zróbmy to teraz.

Odmładzamy także wszystkie byliny, które straciły swój ładny wygląd. Dotyczy to głównie astrów bylinowych. Ich kwiaty po paru latach stają się mniej bujne. Pilnujmy także, by podłoże było odpowiednio wilgotne.

Po okresie tzw „Zimnych Ogrodników” przymrozki nie powinny już się pojawiać. Możemy teraz wysiać rośliny gruntowe. Na drzewach owocowych wycinamy wilki. To te pędy, które rosną pionowo. Powodują one zagęszczenie korony, a w konsekwencji jej zacienienie i zmniejszenie owocowania. Korygujemy także koronę młodych drzewek owocowych. Ich miękkie i wiotkie pędy idealnie nadają się do przycinania. Nasze drzewka owocowe możemy także zasilić nawozami szybko działającymi. Rozsypujemy je wokół roślin w głębokich otworach. Jeśli nasze nowo posadzone drzewka owocowe weszły już w okres owocowania, pozbądźmy się wszystkich zawiązków owoców. Rośliny te powinny energię przeznaczyć na budowanie korony i korzeni. Pamiętajmy także o podlewaniu sadu w okresach bezdeszczowych.

Teraz powinniśmy także opryskać bukszpany przeciwko miodówce bukszpanowej oraz kaliny przeciw szarynce kalinówce.

UWAGA!

W maju możemy również dobrze przymocować pędy roślin pnących. Gdy utworzą gęstą plątaninę będzie ciężko je uporządkować. Pędy możemy mocować do krat, trejaży, pergoli lub innych podpór.

Na początku maja wysiewamy groszek cukrowy. Pamiętajmy o podporach dla tej rośliny. W drugiej połowie maja flancujemy rośliny tj. brukselka ze względu na jej długi okres wegetacji. W ogródku warzywnym warto poświęcić jej miejsce ponieważ zawiera wiele cennych substancji odżywczych. Warzywnik może być często odwiedzamy przez szkodniki. Aby pozbyć się mszyc, należy je opryskiwać strumieniem wody, tak by nie uszkodzić roślin. Stosujmy także osłony w postaci włókniny, siateczki drucianej na grochu i fasoli, by nie stały się one pożywieniem dla ptaków.

Lubicie pracować w ogrodzie? Kiedy najbardziej i przy czym? Podzielcie się doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =