Jakie prace w ogrodzie w marcu?

Ogród    
ocena

Marzec to okres kiedy po zimie rozpoczynamy porządki w ogrodzie. Przede wszystkim teraz odkryjemy oznaki nadchodzącej wiosny, ale uważajmy również na pierwsze wiosenne przymrozki, które mogą wyrządzić naprawdę wiele szkód, strat w ogrodzie.

Jakie prace w ogrodzie w marcu?

sxc.hu

Wiele pracy czeka nas nie tylko w ogrodzie ozdobnym, także w sadzie, warzywniku czy balkonie. Jeśli temperatura się ustabilizuje powyżej zera, możemy zdejmować lub rozchylać zimowe osłony tj. włókniny na roślinach. Marzec to idealny czas na przesadzanie drzew i krzewów. Pamiętajmy, by dostarczyć roślinom dużej ilości wody. Możemy także posadzić żywopłoty z drzew i krzewów liściastych zrzucających liście na zimę. Na żywopłotach sadzonych wcześniej możemy zastosować cięcie formujące.

Podczas ciepłej i suchej pogody tniemy drzewa i krzewy kwitnące latem i jesienią. Używajmy do tego dobrej jakości narzędzi ogrodniczych, przede wszystkim dobrze naostrzonych. Wycinamy pędy chore, suche, martwe, zdeformowane. Prześwietlamy również krzewy róż pnących, wielkokwiatowych. W cięciu prześwietlającym ważne jest, by pozbyć się krzewów rosnących do wewnątrz rośliny oraz krzyżujących się.

Pozbądźmy się teraz nadziemnych części bylin, które nie wyglądają estetycznie. Przycinamy je tuż nad ziemią, sprawdźmy, czy nie mają oznak chorób. Chore części roślin palimy, w żadnym wypadku nie wrzucamy ich do kompostownika.

Do najważniejszych zajęć pielęgnacyjnych trawnika należy wygrabienie martwych jego części, liści, gałązek, śmieci itp. Możemy wyrównać zagłębienia i dosiać trawę w tych miejscach. Teraz także nawozimy trawniki oraz wałujemy ich powierzchnię. Najlepiej będzie, gdy użyjemy nawozów wieloskładnikowych bogatych w azot, magnez, potas, fosfor. Trawniki powinniśmy napowietrzyć. W tym celu należy użyć aeratora lub – w przypadku mniejszych powierzchni –  nakłuć ziemię np. widłami.

Uzupełniamy ubytki kory na rabatach wokół roślin. Kora ozdobna utrzymuje wilgoć w glebie, ogranicza rozwój chwastów, a także ma walory wizualne.

Pod koniec marca bezpośrednio do gruntu wysiewamy czarnuszkę, chaber czy maki. Przez podział rozmnażamy takie rośliny jak: liściaste piękności funkie oraz liliowce, rudbekie, ostróżki.

UWAGA!

Również rośliny domowe wymagają większej pielęgnacji i uwagi. Możemy je obficiej podlewać, zraszać, a nawet nawozić. Dobrym rozwiązaniem jest szczepionka mikoryzowa do roślin doniczkowych. Zastosowanie mikoryzy przyczyni się do zwiększenia kondycji roślin, bardziej obfitego kwitnienia. Ponadto zwiększy odporność na patogeny. Utratom wody natomiast sprzyja tzw. hydrożel. Hydrożele zapobiegają usychaniu roślin oraz zmniejszają częstotliwość podlewania.

Lubicie pracować w ogrodzie? Kiedy najbardziej i przy czym? Podzielcie się doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =