Jakie prace w ogrodzie w sierpniu?

Ogród    
ocena

W sierpniu nasze ogrody są pełne kwiatów, zapachów, owoców. To także miesiąc, w którym najlepiej wykonywać sadzenie i rozmnażanie wielu roślin.

Jakie prace w ogrodzie w sierpniu?

sxc.hu

W tym miesiącu możemy sadzić drzewa iglaste oraz krzewy liściaste zimozielone. Ważne jest ich systematyczne i obfite podlewanie, zwłaszcza w czasie pierwszych dni. To dobry czas, by zacząć rozmnażać drzewa iglaste. Do ukorzeniania dobrze wybierać wierzchołki pędów jednorocznych. Przycinamy pędy lawendy, regularnie tniemy także rośliny wodne, które obficie się rozwijają. Wykonujemy także cięcia żywopłotów. Ostrożnie przycinamy żywotniki, cisy, jałowce, choiny. Przycinamy także po raz ostatni żywopłoty z roślin liściastych.

Pod koniec sierpnia możemy sadzić oraz przesadzać piwonie. Pamiętajmy o odmładzaniu tych roślin i zmienianiu im miejsca po paru latach. Przez cały sierpień możemy rozmnażać barwinki, floksy, goździki, rojniki. Dzielimy i rozsadzamy maki, liliowce, dąbrówki, zawciągi czy żagwiny. Możemy zebrać torebki nasienne bylin i rośli jednorocznych. Ważne jest prawidłowe przechowywanie nasion w suchych, chłodnych i przewiewnych pomieszczeniach.

Sierpień to czas, w którym nasze sosny mogą zostać porażone przez chorobę zwaną osutką sosny. Powodowana ona jest przez grzyby z rodzaju Lophodermium. Igły sosen zaczynają żółknieć, a w konsekwencji opadać. Musimy zastosować preparaty chemiczne, grzybobójcze.

Także w sierpniu nie zapominajmy o pielęgnacji naszych trawników. Regularne koszenie i podlewanie to podstawa utrzymania soczyście zielonego trawnika. Jedynie zaprzestajemy nawozić trawniki, mogłoby to je osłabić podczas zimy. Sierpień jest idealnym miesiącem na założenie nowego trawnika. Pamiętajmy o uprzednim przekopaniu terenu pod przyszły trawnik.

W skrzyniach i donicach spulchniamy ziemię, która stała się zwarta i nieprzepuszczalna. Mogłaby ona wpłynąć na pogorszenie stanu roślin. Pozbądźmy się także kurzu osiadającego na liściach roślin poprzez opryskiwanie, zraszanie wodą. Pobieramy również sadzonki pelargonii i przechowujemy do maja przyszłego roku.

UWAGA!

W sadzie kontynuujemy cięcie wiśni, czereśni, jabłoni, grusz. Wykonujemy cięcie tzw. prześwietlające. Skracamy przyrosty przesłaniające część środkową drzewek. Aby rozluźnić i zmniejszyć korony śliw, pędy skracamy zaraz po zbiorach owoców. Nie zapominajmy o stosowaniu maści ogrodniczych, które zapobiegną powstawaniu chorób grzybowych. Krzewy porzeczek i agrestu zaraz po zbiorach owoców prześwietlamy. Dzięki temu światło wszędzie dotrze.

Lubicie pracować w ogrodzie? Kiedy najbardziej i przy czym? Podzielcie się doświadczeniami.

OCENA
3.60
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =