Jakie rośliny do donic ogrodowych?

Ogród    
ocena

Obecnie na naszym rynku dostępna jest cała masa roślin idealnie prezentujących się w donicach. Wybór donic również jest ogromny. Możemy przebierać w przeróżnych materiałach i kolorach. Często dobieramy donice pod kolor elewacji lub elementów występujących w ogrodzie. Aby rośliny zdrowo rosły i wspaniale się rozwijały, do donic wybierajmy gatunki odporne na przesuszenie oraz o niezbyt ekspansywnym systemie korzeniowym.

Jakie rośliny do donic ogrodowych?

sxc.hu

Najpiękniej w donicach prezentują się rośliny balkonowe, sezonowe. Do kanonu roślin balkonowych należą pelargonie, surfinie, petunie. Piękne aranżacje kolorystyczne tworzą rośliny o zwartym pokroju. Efektowna jest Lobelia przylądkowa o małych dwuwargowych kwiatach, najczęściej w kolorze niebieskim. Bardzo modne są kompozycje z udziałem Sanwitalii rozesłanej, o żółtych  lub pomarańczowych kwiatostanach. Równie często w donicach pojawiają się Begonie stale kwitnące, Werbeny ogrodowe i Żeniszek.

Przeglądając grupę roślin iglastych, do donic starajmy się wybierać gatunki karłowe, o dość powolnym wzroście. Wtedy nie trzeba będzie zbyt często przesadzać roślin do większych donic. Niskim, karłowym i półkolistym krzewem jest Cyprysik groszkowy „Filifera Nana” oraz „Filifera Aurea Nana”. Osiągają one maksymalną wysokość 0,5 m. Ich pędy są krótkie, gęsto ułożone i sznurowate.

Do kompozycji kolorystycznych z powodzeniem można wykorzystać Cyprysik groszkowy „Boulevard” o srebrzystoniebieskim zabarwieniu igieł oraz Jałowiec łuskowy „Blue Star” o prawie kulistym pokroju. Polecaną odmianą do donic lub małych ogródków skalnych jest Świerk biały „Echiniformis” o niebieskich igłach i kulistym pokroju. W małych ogródkach i donicach swoje miejsce znajdzie Świerk biały „Daisy’s White”. Ma on regularny stożkowaty pokrój. Jego wzrost jest powolny. Cechą charakterystyczną jest pierwszy wiosenny przyrost w kolorze żółtobiałym.

W donicach można także posadzić niektóre krzewy liściaste. Niezwykle oryginalnie prezentuje się Bukszpan wieczniezielony o lśniących, ciemnozielonych liściach. Polecana do pojemników są: Trzmielina Fortune’a, Hortensja ogrodowa, Lawenda wąskolistna. Z powodzeniem można sadzić byliny wieloletnie, trawy ozdobne oraz zioła. Dekoracyjnie wyglądają: Astry krzaczaste, Zawciągi nadmorskie, Jeżówki purpurowe, Serduszka okazała, Goździki kropkowane, Rudbekia błyskotliwa, Gailardia oścista. Ładnie w donicach prezentują się również odmiany funkii, płomyków oraz szałwii i rozchodników.

Jakie rośliny królują w Waszych donicach? Dlaczego zdecydowaliście się na te gatunki? Wypowiedzcie się.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =