Jakie rośliny na skarpę w ogrodzie?

Ogród    
ocena

Na wszelkiego typu skarpy, nachylenia i nasypy w ogrodzie idealne są rośliny zadarniające. Wytwarzają one dużą ilość pędów zakorzeniających się w podłożu. Dzięki temu powstaje zbity kobierzec. Rośliny okrywowe wyglądają równie efektownie na murkach oporowych, pomiędzy innymi roślinami oraz w miejscach trudno dostępnych.

Jakie rośliny na skarpę w ogrodzie?

photoxpress.com

Rośliny o zadarniających pędach możemy wybierać spośród grup krzewów iglastych, krzewów liściastych oraz bylin. Większość z nich ma niewielkie wymagania glebowe i siedliskowe. Dobrze rosną zarówno na słonecznym stanowisku, jak i w cieniu.

Z grupy krzewów iglastych idealne na skarpy są wszystkie odmiany jałowców płożących, jałowców Pfitzera oraz sabińskich. Rośliny te charakteryzują się płożącym pokrojem i silnym wzrostem. Pędy pełzają po ziemi i osiągają szerokość nawet do 3-4 m. Gęste ulistnienie w zależności od odmiany może mieć zabarwienie zielone, niebieskawe lub złocistożółte. Wszystkie jałowce są również polecane do zieleni miejskiej i osiedlowej.

Niezwykle efektownie na skarpie mogą wyglądać również cyprysiki groszkowe „Filifera Nana”, „Filifera Aureovariegata”oraz „Filifera Aurea Nana”. Są to karłowe odmiany o dość powolnym wzroście, ale mogą stworzyć piękne i ciekawe kompozycje roślinne w zestawieniu z innymi roślinami. Ich pędy są sznurowate, często zwisające i cienkie.

Ciekawe aranżacje mogą powstać również przy współudziale karłowych świerków pospolitych „Procumbens” oraz „Nidiformis”. Bardzo popularne na skarpy są sosny górskie, osiągające wysokość ok. 1 m. Wyglądają oryginalnie w połączeniu z niskimi jałowcami płożącymi lub na podłożu z kamieni.

Z krzewów liściastych na skarpach sprawdzają się odmiany irgi poziomej, rozkrzewionej czy Dammera. Liście irg są ciemnozielone, lekko błyszczące. Dodatkową dekoracją prócz białych kwiatów są czerwone, kuliste owoce. Irgi dobrze znoszą cięcie oraz niedobór wody. Niektóre odmiany mogą jednak podczas śnieżnych zim mocno przemarzać. Okrywowe grupy mogą tworzyć Trzmieliny Fortune’a. Są to zimozielone, często płożące krzewy, ze ścielącymi się pędami. Liście mają zabarwienie zielonobiałe lub zielonożółte.

Na mniejsze nachylenia można stosować byliny wieloletnie o płożącym pokroju. Należą do nich Dąbrówki rozłogowe, Gęsiówki kaukaskie, Żagwin ogrodowy, Płomyk szydlasty, Skalnica Arendsa oraz odmiany rozchodników i rojników. Jednak byliny te nie wzmocnią tak skarpy jak krzewy iglaste czy liściaste. Dlatego możemy je sadzić jedynie na mniejszych skarpach lub skalniakach.

Jakie rośliny posadzilibyście na skarpie i dlaczego zdecydowalibyście się akurat na te gatunki? Dajcie nam znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 3 =