Jakie rośliny na żywopłot zimozielony?

Ogród    
ocena

Żywopłoty mają wiele zalet oraz pełnią wiele funkcji. Jeśli jednak nasze żywe ogrodzenie ma pełnić swe funkcje, a także być atrakcyjne także zimą, musimy wybierać gatunki zimozielone. Najczęściej wybieramy rośliny iglaste. Zimozielone rośliny liściaste są zazwyczaj bardzo uciążliwe w utrzymaniu, mają także zdecydowanie mniejszą odporność na mrozy czy wiatry. Rośliny iglaste za to są o wiele bardziej wytrzymałe i mniej wymagające.

Jakie rośliny na żywopłot zimozielony?

photoxpress.com

Polecaną odmiana jest Cis pośredni (Taxus x media) „Hillii”, „Hicksii”, „Wojtek”. Są to duże krzewy o wyprostowanym pokroju i silnym wzroście. Osiągają wysokość od 1,5 do 3 m. Ich pędy są wyprostowane, sztywne, a igły ciemnozielone. Obficie zawiązują dekoracyjne czerwone nasiona. Są to rośliny odporne na zanieczyszczenia, mrozy i wiatry. Do prawidłowego rozwoju wymagają gleb żyznych i wilgotnych. Idealnie nadaje się na formowane żywopłoty. Gęstość sadzenia to 2-3 szt. na 1 m.

Polecaną odmianą żywopłotową jest również Jałowiec skalny (Juniperus scopulorum) „Skyrocket” oraz „Blue Arrow”. Odmiany te charakteryzują się wąskim pokrojem i silnym wzrostem. Osiągają ok. 2-3 m wysokości. Ich pędy są sztywne, wyprostowane i przylegające do przewodnika. Oba jałowce mają zabarwienie niebieskie. Ich wymagania glebowe i wilgotnościowe nie są duże.

Na żywopłot często wybieramy Świerk kłujący syn. srebrny (Picea pungens). To drzewo o pięknym, regularnym stożkowym pokroju. Osiąga 10-15 m wysokości. Jego gałęzie są dość sztywne, a igły srebrzyste i kłujące. Roślina ta posiada bardzo małe wymagania glebowe i siedliskowe.

Bardzo popularne są także żywopłoty z Żywotnika zachodniego (Thuja occidentalis) „Brabant”. Jest to najszybciej rosnąca odmiana żywotnika. Osiąga ponad 3-4 m wysokości. Jego pokrój jest stożkowaty i nie wymaga regularnego cięcia, by zachować taki kształt. Polecany jest głównie na formowane żywopłoty. Z żywotników równie często wybieramy odmianę „Aurescens”, „Europa Gold” oraz „Smaragd”. Wszystkie gatunki mają piękny stożkowy pokrój i osiągają ok. 2,5-3 m wysokości. Wymagają dość żyznych gleb i umiarkowanie wilgotnych. Stanowisko może być słoneczne, półcieniste, a także cieniste.

Na niższe żywopłoty polecane są żywotniki o kulistym pokroju. Przykładem może być Żywotnik zachodni „Golden Globe”, „Hoveyi” czy „Danica”. Są to kuliste krzewy o wysokości od 0,4 do 1,5 m (odmiana „Hoveyi”). Ich pędy są krótkie, gęsto ułożone, koloru jasnozielonego („Hoveyi”, „Danica”). Złocistożółty niski żywopłot można stworzyć z odmiany „Golden Globe”.

Jakie rośliny Wy wybralibyście na swój zimozielony żywopłot? Wypowiedzcie się w komentarzu!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =