Jakie rośliny o ozdobnych liściach do ogrodu?

Ogród    
ocena

Większość roślin pięknie kwitnących charakteryzuje się bardzo krótkim okresem kwitnienia. Aby ogród przez cały sezon zachwycał nas kolorami i różnorodnymi kwiatami, należy dobierać rośliny w taki sposób, by zachowana była ciągłość kwitnienia. Niestety w okresie jesiennym większość roślin nie kwitnie. Aby mimo wszystko nasz teren był ciekawy, warto urozmaicić go roślinami o ozdobnych liściach.

Jakie rośliny o ozdobnych liściach do ogrodu?

sxc.hu

Bardzo duży wybór oferują dają nam drzewa liściaste. Popularna jest odmiana Klonu jesionolistnego „Flamingo”, charakteryzująca się początkowo różowymi, a później biało-zielonymi liśćmi. Intensywnie złocisto-żółte listki posiada odmiana „Odessanum”. Największy efekt kolorystyczny obu roślin przypada na maj. Klony nie mają szczególnych wymagań siedliskowych. Intensywnie czerwone lub pomarańczowe liście posiada Klon czerwony „Red Sunset”. Jest to jedna z najładniejszych odmian ze względu na długotrwałe i intensywne jesienne przebarwienia.

O ciekawy akcent kolorystyczny w ogrodzie z pewnością zadba Buk pospolity „Purpurea Tricolor”. Jego liście na wiosnę są purpurowe, błyszczące, z różowym obrzeżeniem. Później stają się zielone, a brzegi jaśnieją. Szybko rosnące drzewo o ozdobnych liściach to Jesion pensylwański „Aucubifolia”. Młode liście są jasnozielone, z dużą ilością żółtych plam. Jest to dodatkowo odmiana odporna, o małych wymaganiach.

Z krzewów liściastych na uznanie zasługują odmiany klonu palmowego. Odmiana „Dissectum Nigrum” ma brązowoczerwone liście, klapowane i mocno powcinane. Odmiana „Atropurpureum” posiada liście wachlarzowate, powcinane i intensywnie ciemnoczerwone.

Ozdobne liście mają również wszystkie odmiany berberysów. Ich liście są błyszczące, gładkie. W zależności od odmiany, mogą przybierać zabarwienie zielone, czerwone, purpurowe lub żółte. Odmiana „Golden Ring” charakteryzuje się liśćmi purpurowoczerwonymi z żółtym brzegiem, odmiana „Harlequin” – czerwonymi liśćmi z białymi plamami. Niezwykłe są także liście Derenia białego „Spaethii”. Początkowo są one brązowoczerwone, później zielone z żółtym marginesem.

Efektowne ulistnienie posiadają także: odmiany trzmieliny Fortune’a, odmiany krzewuszki cudownej, Ostrokrzew karbowanolistny, Ligustr okrągłolistny, wierzba całolistna „Hakuro-nishiki”. Podobnie w grupie bylin znajdziemy dużą liczbę charakteryzujących się ozdobnymi liśćmi. Będą to: odmiany funkii, dąbrówki rozłogowej, żurawki drobnokwiatowej, gęsiówki kaukaskiej oraz jasnoty plamistej.

A jakie rośliny o ozdobnych liściach Wy wybraliście? Dlaczego zdecydowaliście się na te gatunki? Dajcie nam znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =