Jakie rośliny szybko rosną?

Ogród    
ocena

Kolejnym etapem po zbudowaniu domu jest założenie trawnika, który przez kilka kolejnych lat dominuje swą zielenią nad otoczeniem. Jedynie gdzieniegdzie pojawiają się małe, świeżo zasadzone krzewy i drzewa. Takie otoczenie, pomimo tego, że zadbane i często przemyślane, ładnym nazwać nie można. Oczywiście możemy się posłużyć roślinami dużymi, w pojemnikach, jest to jednak spory wydatek, który może zdecydowanie nadszarpnąć nasz domowy budżet. Zamiast takiej praktyki, najlepiej wykorzystać w nasadzeniach rośliny, które szybko urosną.

Jakie rośliny szybko rosną?

photoxpress.com

Jeżeli posiadamy dużą działkę, najlepiej posadzić drzewa i krzewy szybko rosnące. Już w przeciągu kilku lat osiągają one wysokość od 5 do 10 m. w wypadku małych działek, najlepiej jeżeli ograniczymy się jedynie do szybko rosnących krzewów, a odmiany drzew wybierzemy takie, które rosną wolno i nie osiągają dużych rozmiarów. Najlepszy efekt uzyskamy, jeżeli posadzimy wysokie i rozłożyste odmiany roślin jednorocznych, dwuletnich lub też bylin i roślin cebulowych. W sąsiedztwie roślin stanowiących szkielet kompozycji umieszczamy niewielkie rośliny jedno- i dwuletnie oraz byliny i kwiaty cebulowe. Dzięki nim, co roku możemy zmieniać naszą wewnętrzną kompozycję ogrodową, jej charakter oraz kolorystykę.

tulipanFot. photoxpress.com

Dla wielu posiadaczy ogrodów najważniejsze jest zachowanie prywatności. Jednak zanim rośliny przeznaczone na żywopłot urosną do odpowiednich rozmiarów, nie będziemy osłonięci. Dobrym sposobem jest posadzenie pnączy oraz roślin przeznaczonych na żywopłot jednocześnie. Kiedy krzewy urosną, wówczas będziemy mogli usunąć pnącza. Jednak do tego czasu, będą nas one chronić przed wścibskim spojrzeniem sąsiada. Taka ściana zieleni stanowi również doskonałe tło dla innych roślin znajdujących się w naszym ogrodzie.

Dzięki roślinom szybko rosnącym możemy również zakryć te mniej urokliwe miejsca w naszym ogrodzie. Pnącza na kratkach, byliny czy też krzewy, doskonale pełnią funkcję parawanu.

Rośliny szybko rosnące:
Drzewa liściaste: aliant gruczołkowaty, brzozy, topole, wierzby, dąb czerwony, jesion pensylwański, klon srebrzysty, oliwnik wąskolistny, robinia, sumak octowy.
Drzewa iglaste: Jedlica Douglasa, metasekwoja chińska, modrzewie, sosna wejmutka, świerk syberyjski, żywotnik olbrzymi.
Krzewy: budleja, krzewuszka cudowna, forsycja pośrednia, żylistek szorstki, dereń biały, dereń rozłogowy, irga błyszcząca, irga pomarszczona, jaśminowce, ligustr pospolity, Pęcherznica kalino listna, porzeczka alpejska, dzika róża, róże pnące, róże wielkokwiatowe, sorbaria jarzębolistna.

Jak duży macie ogród? W jakim stylu chcecie go zaprojektować?

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =