Jakie są trujące rośliny ogrodowe?

Ogród    
ocena

W ogrodzie często otaczamy się pięknymi i pachnącymi kwiatami. Wybieramy je na podstawie barwy kwiatów, pokroju, faktury liści, wysokości. Sadzimy je w różnych częściach ogrodu. Jednak musimy pamiętać, że niektóre gatunki zawierają szkodliwe dla człowieka związki, często trujące.

Jedną z najbardziej szkodliwych roślin jest bez wątpienia Cis pospolity Taxus baccata. Jest to iglaste drzewo lub krzew z rodziny cisowatych. Jest rośliną długowieczną, zimozieloną. Rośnie powoli. Cis zawiera alkaloid o nazwie taksyna. Trujące są igły, pędy, a najbardziej nasiona. Są one umieszczone w czerwonych, przykuwających wzrok osnówkach. Osnówki nie są trujące.

Trujące właściwości ma wiele kwiatów ciętych uprawianych w ogrodzie. Należą do nich: narcyzy, tulipany, konwalie, lilie, kalie, przylaszczki, sasanki, zawilce.

Popularną rośliną o cechach trujących jest także Bluszcz pospolity Hedera helix. Bluszcz zawiera saponiny, należące do grupy związków chemicznych tzw. glikozydów. Mogą one powodować zaburzenia układu trawiennego oraz nerwowego. Saponiny występują najczęściej w skórce łodyg oraz w korzeniach.

cisFot. photoxpress.com

Rośliną o cechach trujących jest również Wiciokrzew Lonicera. Po spożyciu owoców mogą wystąpić drgawki, śpiączka, czasem śmierć.

Całą rośliną trującą jest Wawrzynek wilczełyko Daphne mezereum. Zwłaszcza owoce tej rośliny są trujące dla człowieka. Owoce nie są natomiast szkodliwe dla owadów i ptaków. Roślina ta zawiera dafninę i mezereinę. Dafnina to glikozyd występujący w korze. Objawami zatrucia są drętwienie ust, puchnięcie warg, ślinotok, silne bóle brzucha i głowy, wymioty i biegunki. Roślina może podrażniać również skórę i błony śluzowe.

Trującą rośliną jest także Kalina koralowa Viburnum opulus. Jest to szybko rosnący krzew posiadający piękne, białe kwiaty. Owoce tej rośliny zawierają saponiny. Objawami zatrucia są: zawroty głowy, wymioty, zaburzenia mowy, czasem nawet śmierć.

Do roślin trujących zaliczamy także Kasztanowca zwyczajnego Aesculus hippocastanum. Związki takie jak saponiny mogą powodować zaburzenia układu trawiennego i nerwowego oraz zawroty głowy czy utratę przytomności.

UWAGA!

Przy sadzeniu roślin nie kierujmy się jedynie ich walorami estetycznymi. Pamiętajmy, aby zawsze zapoznać się jej toksycznym działaniem. Szczególną ostrożność zachowajmy, gdy nasz ogród jest odwiedzany przez dzieci. Rośliny trujące najlepiej odizolować, zasłonić tak by np. czerwone owoce nie stały się łatwym celem dla dzieci.

Macie u siebie w ogrodzie jakieś trujące rośliny? Dajcie znać.

OCENA
2.25
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =