Kącik owocowy w ogrodzie

Ogród    
ocena

Marzeniem każdego posiadacza ogrodu jest warzywnik, sad, ogródek ziołowy, a także owocowy kącik. Miejsce, gdzie znajdą się wszystkie krzewy owocowe, zebrane w taki sposób, by łatwa była ich pielęgnacja jak zbiór. Taki kącik najlepiej lokalizować w pobliżu miejsca wypoczynkowego. Jego wielkość zależy od nas, najważniejsze jest to, by znalazły się w nim nasze ulubione krzewy owocowe.

Kącik owocowy w ogrodzie

sxc.hu

Modne w ostatnich latach jest tworzenie kwater roślin kwaśnolubnych. Znajdą się tam krzewy Borówki wysokiej (Vaccinium corymbosum). Obfite plony daje odmiana „Duke”. Owoce są dość duże, ciemnogranatowe z niebieskim nalotem. Popularną odmianą dającą smaczne owoce jest „Bluecrop”. Rośnie silnie i plonuje obficie. Owoce dojrzewają na początku sierpnia. Są lekko spłaszczone i jędrne. Jest to odmiana wytrzymała na mrozy.

W kąciku owocowym na pewno nie powinno zabraknąć krzewów Agrestu (Ribes uva-crispa). Dość obficie plonuje „Czerwony Triumf”. Jest to luźny krzew o pędach gęsto pokrytych kolcami. Owoce są ciemnoczerwone, słodkokwaskowate. Jasnozielone, bardzo aromatyczne i smaczne owoce posiada „Biały Triumf”. Roślina tworzy kulisty, zagęszczony krzew. Daje bardzo obfite plony w pierwszej połowie lipca.

Miłośnicy porzeczek powinni posadzić odmiany o owocach czarnych, czerwonych i białych. Słodkie i smaczne owoce daje Porzeczka czarna (Ribes nigrum) „Titania”. Owoce są duże, czarne z lekkim połyskiem. Ciemnoczerwone, lekko kwaskowate owoce ma Porzeczka czerwona (Ribes rubrum) „Jonkheer van Tets”. Owoce są wyrównane pod względem wielkości, tworzą długie, zwarte grona. Z białych odmian polecana jest Ribes rubrum („Biała z Juterbog”).

Kącik owocowy może zastać urozmaicony o kwaterę z malinami, malinojeżynami i jeżynami. Intensywnie czerwone i duże owoce posiada Malina (Rubus idaeus) „Polana”. Odmiana powtarza owocowanie, jest dodatkowo odporna na choroby i szkodniki. Kuliste i żółte owoce wytwarza „Poranna Rosa”. Kwaskowate i smaczne owoce ma Jeżyna bezkolcowa (Rubus fruticosus) „Orkan”. Rośnie silnie, tworząc bezkolcowe pędy. Owocuje bardzo obficie.

W kąciku owocowym mogą znaleźć się także: Aronia czarna (Aronia melanocarpa), Poziomka pospolita (Fragaria vesca), Truskawka (Fragaria x ananassa). Warto wygospodarować miejsce na winorośle o owocach zielonożółtych, granatowych czy różowoczerwonych.

Kącik owocowy możemy odgrodzić od reszty ogrodu niskim ogrodzeniem. Dobrym pomysłem będzie stworzenie ścieżek, np. z płyt piaskowca lub wysypanych drobnym żwirkiem.

Czy macie swój kącik owocowy w ogrodzie? Jakie owoce się w nim znalazły? Dajcie nam znać w komentarzu!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =