Kolory w ogrodzie - niebieski, granatowy

Ogród    
ocena

Aby uzyskać poszczególne odcienie kolorów w naszym ogrodzie, nie musimy skupiać się wyłącznie na kwiatach danych roślin. Barwy możemy otrzymać także z owoców czy liści, często przebarwiających się jesienią. Istotne są także dodatki w ogrodzie – elementy małej architektury czy przeróżne materiały.

Kolory w ogrodzie - niebieski, granatowy

sxc.hu

Z drzew liściastych barwę granatową oferuje Buk pospolity (Fagus sylvatica) „Purpurea Pendula”. Jest to wolnorosnące małe drzewo. Jego korona jest zwisająca i parasolowata. Liście początkowo są ciemnoczerwone, później dominuje barwa niemal granatowa. Jest to doskonałe drzewo do małych ogrodów. Pięknie kontrastuje na tle zielonych roślin, stanowi silny i malowniczy akcent kolorystycznym w ogrodzie.

Piękne i potężne granatowe kwiaty wytwarza Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) „Sybilla”. Jest to krzew o efektownych kwiatach i liściach. Kwiaty są bardzo duże i kuliste, początkowo fioletowe, później granatowe.

Miłośnicy barwy granatowej mogą swoje ogrody przyozdobić naprawdę dużą liczbą kwitnących właśnie w tym kolorze powojników. Będą one ciekawie kontrastowały na kratach czy pergolach. Wyjątkowo obficie kwitnącą odmianą jest Clematis „Polish Spirit” (Grupa Viticella). Jest to polska odmiana osiągająca wysokość 3-4 m. Przy ciemnozielonych liściach pojawiają się kwiaty od niebieskopurpurowych do granatowych. Odmiana to świetnie nadaje się na osłony, przy altanach i ogrodzeniach. Popularną odmianą jest Clematis „President”. Wytwarza on granatowe kwiaty średnicy 17 cm. Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Jest to odmiana polecana do pojemników.

Bardzo dużą grupę roślin kwitnących w tym kolorze stanowią byliny. Piękne i okazałe kwiatostany wytwarza Ostróżka (Delphinium), Grupa Pacific. Jest to popularna bylina rabatowa, wyrastająca nawet do 150 cm. Bardzo ciekawe i dwubarwne kwiaty posiada Pierwiosnek omszony (Primula x pubescens). Kwiaty pojawiają się na bezlistnych szypułkach w baldachach, są dość duże z ciemnogranatowym brzegiem i jasnym środkiem.

Nie zapominajmy także o drzewach i krzewach owocowych, których owoce emanują kolorem granatowym. Należą do nich winorośle. Znakomitym przykładem jest Vitis „Kodrianka”. Jej owoce są duże, wydłużone, słodkie i bardzo smaczne. Granatowe owoce ma również Vitis „Isabella”. Są one średniej wielkości, kuliste i ciemnogranatowe. Także owoce Borówki wysokiej posiadają masę granatowych, miękkich i smacznych owoców. Granatowe owoce wytwarza również Aronia czarna, Jagoda kamczacka oraz większość śliw.

Czy macie w swoim ogrodzie rośliny z granatowymi owocami? Dlaczego wybraliście ten kolor? Wypowiedzcie się w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 5 =