Kolory w ogrodzie - żółty, złoty

Ogród    
ocena

Kolory złote i żółte w ogrodzie możemy uzyskać w większości z roślin iglastych: jałowców, cyprysów czy cyprysików. Są to rośliny zimozielone, które będą atrakcyjne przez cały rok. Mogą stanowić tło dla innych roślin kwitnących. Także krzewy liściaste będą zdobiły rabaty kwiatami w tym odcieniu. Złote mogą być również liście oraz owoce na roślinach.

Kolory w ogrodzie - żółty, złoty

sxc.hu

W małych ogrodach idealnie prezentuje się Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) „Filifera Aureovariegata” oraz Cyprysik japoński (Chmaecyparis obtusa) „Nana Aurea”. Są to karłowe odmiany o powolnym wzroście, osiągają maksymalnie 0,5 do 1 m wysokości. Zabarwienie tych roślin jest złocistożółte i utrzymuje się przez cały rok. Stanowią bardzo ciekawy element kompozycyjny pośród innych roślin o zabarwieniu zielonym.

Do obsadzania skarp oraz miejsc trudno dostępnych idealne są Jałowce płożące. Pędy w złocistożółtym kolorze posiadają Jałowiec płożący (Juniperus horizontalis) „Mother Lode”, Jałowiec Pfitzera (Juniperus x pfritzeiana) „Gold Star”, „Mordigan Gold” oraz Jałowiec łuskowy (Juniperus squamata) „Dream Joy”.

Bardzo efektowny akcent kolorystyczny daje Świerk kaukaski (Picea orientalis) „Aureaspicata”. Jest to dość wolno rosnące drzewo o niezbyt regularnym stożkowym pokroju. Jego igły są krótkie, ciemnozielone i błyszczące. Natomiast wiosną pojawiają się młode przyrosty, które są intensywnie złocistożółte. Możemy je stosować do nasadzeń pojedynczych i kompozycji ogrodowych z innymi roślinami. Wspaniałe złociste wiosenne przyrosty posiada także Świerk kłujący (Picea pungens) „Maigold”.

W naszych ogrodach nie powinno zabraknąć drzew liściastych. Cenną odmianą jest Klon jawor (Acer pseudoplatanus) „Brilliantissimum”. Młode liście są początkowo bladoróżowe, stopniowo przebarwiają się one na kolor złoty, a później żółty cętkowany. Liście żółte przez cały sezon wegetacyjny posiada Brzoza brodawkowata (Betula pendula) „Golden Cloud”. Jest to małe drzewo dorastające do 10 m wysokości. Najładniej wygląda posadzona pojedynczo lub w oddzielnej grupie, wyeksponowana na tle roślin o ciemnym zabarwieniu.

Do ogródków skalnych oraz na obwódki nadaje się Berberys Thunberga „Bogozam” oraz „Aurea”. Te cierniste krzewy osiągają ok 50-100 cm wysokości. Ich liście są złotożółte, a kwiaty bladożółte i białe. Liście całkowicie żółte posiada Dereń biały „Aurea”. Polecany jest on do nasadzeń miejskich i parkowych. Dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza.

W naszych ogrodach pięknie będą prezentowały się także Derenie rozłogowe „Flaviramea” z żółtymi pędami oraz wiele innych roślin posiadających kwiaty żółte i złote.

Jakie kolory królują w Waszym ogrodzie? Dlaczego akurat te wybraliście? Dajcie znać w komentarzu!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =