Mało wymagający ogród - jak go zrobić?

Ogród    
ocena

Każdy ogród, skrawek zieleni wymaga od nas poświęcenia. Ilość zabiegów pielęgnacyjnych jest ogromna, ale istnieje możliwość ograniczenia wszystkich prac w ogrodzie.

Aby nasz ogród był mało wymagający, nasadzenia roślinne planujmy z umiarem. Przede wszystkim wybierajmy też rośliny łatwe w uprawie. Takie, które nie będą potrzebowały przesadzania, wykopywania na zimę, cięcia czy intensywnego podlewania i nawożenia. Dodatkową czynnością często staje się okrywanie na zimę. Wybierzmy zatem gatunki odporne na niskie temperatury i przymrozki.

Szczególnie dekoracyjne i mało wymagające są berberysy. Wyróżnić możemy odmiany o kolorach liści czerwonych, różowoczerwonych, zielonych, złocistozielonych itp. Oryginalną odmianą jest Berberys Thunberga Berberis thunberii 'Golden Ring' – o liściach purpurowych ze złotą obwódką.

Długowieczne i wytrzymałe na niesprzyjające warunki są głogi. Mogą one rosnąć na każdej glebie. Wygórowanych wymagań nie ma także forsycja. Jaśminowce są wytrzymałe na mrozy i można je uprawiać na ubogich glebach.

Z krzewów iglastych najmniej pracy włożymy do pielęgnacji kosodrzewiny. Może ona rosnąć nawet na piaskach. Dobrze znosi suszę.

Dużą wytrzymałością na mrozy i suszę odznaczają się wszystkie tawuły, mają one małe wymagania glebowe. Do tego obficie kwitną.

UWAGA!

W ogrodzie bardzo pracochłonne jest także utrzymanie trawnika. Można w niektórych miejscach zamiast niego posadzić rośliny okrywowe, zadarniające. Powstaną kwietne dywany. Do tego celu nadają się rośliny z grupy bylin, krzewów liściastych, iglastych. Idealny może okazać się barwinek, który mocno się rozkrzewia.

Miejsce pomiędzy krzewami, bylinami możemy wysypać korą ozdobną. Będzie ona trzymała wilgoć oraz utrudni rozwój chwastów. Pod korę można dodatkowo położyć specjalną włókninę.

Pamiętajmy także o stosowaniu nawozów długoterminowych, wolno działających. Wysypane raz na początku sezonu będą działały przez kilka miesięcy. Dodatkowo dostarczą one roślinom tyle nawozu ile potrzebują.

Możemy także zainwestować w systemy nawadniające w ogrodzie. Pozwalają one zapomnieć o czynnościach związanych z podlewaniem w ogrodzie. Jest to oszczędność czasu, naszej energii a co najważniejsze wody. Możemy go wyposażyć w sterownik, który o ustalonym czasie uruchomi system do podlewania. Systemy nawadniania są dość kosztowną sprawą, ale gdy brakuje nam czasu na pielęgnację ogrodu, warto w niego zainwestować.

Macie inne pomysły dla osób, które nie mają za dużo czasu, żeby zajmować się ogrodem? Podzielcie się nimi.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =