Na czym polega ściółkowanie?

Ogród    
ocena

Ściółkowanie jest bardzo istotnym zabiegiem zwłaszcza w okresie letnim. Właśnie wtedy rośliny potrzebują obfitego podlewania, a ziemia szybko wysycha.

Na czym polega ściółkowanie?

sxc.hu

Odpowiednie ściółkowanie utrzymuje wilgoć w glebie, chroni przed utratą wody także przed działaniem słońca i wiatrów. Pod warstwą ściółki ziemia jest wilgotna przez długi czas. Zaletą ściółkowania, prócz utrzymywania wilgoci, jest ograniczanie rozwoju chwastów. Nie przebiją się one przez szczelną warstwę. Dodatkowo warstwa ściółki podczas zimowych miesięcy staje się izolacją od mrozów oraz chłodu.

Do ściółkowania możemy użyć materiałów organicznych takich jak: kora ozdobna gruba i mielona, obornik, kompost czy trawę. Ściółkowanie możemy wykonywać nawet dwa razy w ciągu całego okresu, jednak najlepszą porą jest jesień. Warstwę ściółki rozkładamy na grubość do 5 cm i wyrównujemy.

Najlepszym materiałem organicznym jest kora sosnowa. Musi ona być rozdrobniona i przekompostowana. Kora także zakwasza glebę, dlatego stosujmy ją także wokół roślin kwaśnolubnych tj.: wrzosy, wrzośce, modrzewnice, kalmie, pierisy, azalie, różaneczniki. Kora chroni także przed chłodem i ogrzaniem gleby.

Obornik do ściółkowania powinien być przefermentowany. Rozkładając się obornik poprawia strukturę gleby. Dostarcza roślinom głównie azotu.

Kompost jest także polecanym materiałem do ściółkowania. Można go zrobić ze składników zielonych i brązowych. Produkty zielone to: obierki z kuchni, inne resztki kuchenne (oprócz mięsa, ryb i kości), pokrzywy, liście, skoszona trawa, siano także odchody zwierząt roślinożernych. Składniki brązowe to: suche patyki, jesienne liście, gałązki, kora z drzew, korzenie, opakowania kartonowe, papier toaletowy itp.

Składników pokarmowych może dostarczyć także warstwa trawy. Utrzyma także odpowiedni poziom wilgoci.

Do ściółkowania możemy użyć także liści. Pamiętajmy, by były one zdrowe i suche. Warstwę układamy do grubości ok. 10 cm. Może ona uchronić byliny i inne krzewinki w czasie mrozów. Nie używajmy liści kasztanowca, dębu i orzecha włoskiego.

Rabaty możemy okrywać także słomą. Uchroni ona przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych oraz utratą wody.

W ogrodach dobrze zaprezentują się także inne materiały takie jak: żwir, grys i okruchy szklane oraz agrowłókniny i folie.

UWAGA!

Warstwa żwiru grubości do 5 cm uchroni rabaty przed wiatrem, słońcem. Do ozdabiania rabat nadają się także różne kolory kawałków szkła pozbawione ostrych kantów oraz różnobarwny grys.

Ściółkujecie glebę? Dajcie znać.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =