Najczęstsze choroby drzew owocowych

Ogród    
ocena

Każdy z nas chciałby zbierać dorodne i pozbawione objawów chorobowych owoce. Są one niejako podsumowaniem sezonu na naszych działkach. O właściwej agrotechnice i ochronie roślin świadczy właśnie jakość plonów.

Najczęstsze choroby drzew owocowych

sxc.hu

Chorobą spotykaną tuż przed zbiorem jest szklistość miąższu. Na owocach widać błyszczące, uwodnione plamy. Są one do tego lekko odbarwione. Zmiany chorobowe są widoczne na miąższu w postaci uwodnienia tkanek. Powodem choroby są zmiany w przemianie cukrów. Dochodzi do nich w momencie wahań temperatury między dniem i nocą. Zdolności przechowalnicze roślin są znacznie obniżone. Aby zapobiec chorobie, warto stosować zabieg przerzedzania zawiązków.

Bardzo groźną chorobą jest gorzka plamistość podskórna. Objawami są ciemnozielone plamy na owocach, o średnicy ok. 5 cm. Miąższ staje się gorzki w smaku. Powodem występowania choroby jest niedobór wapnia. Aby zapobiec chorobie, należy stosować opryski z chlorkiem wapnia.

Na jabłkach i gruszkach może również wystąpić tzw. brudna plamistość. Objawia się ona ciemnoszarymi plamami, które atakują prawie cały owoc. Najczęściej choroba pojawia się w czasie częstych opadów deszczu jesienią. Choroba znacznie obniża walory estetyczne i smakowe owoców.

Na śliwach, czereśniach, wiśniach czy brzoskwiniach może wystąpić brunatna zgnilizna owoców. Największe zniszczenia sieje w uprawie wiśni i śliwy. Choroba objawia się brunatnieniem i zamieraniem kwiatów i owoców. Owoce ulegają także mumifikacji. Aby walczyć z chorobą, należy systematycznie usuwać mumie oraz porażone części, gdyż mogą one być ogniskami choroby. Pomagają również opryski fungicydami.

Śliwy równie często atakowane są przez szarkę. Pojawiają się żółte plamy na liściach, a na niedojrzałych owocach – fioletowe plamy. Chore drzewa należy usuwać z działki i nie dopuszczać do rozprzestrzeniania się choroby. Na brzoskwiniach i morelach może dojść do parcha moreli i brzoskwini. Na dojrzewających owocach powstają plamy w kolorze oliwkowym. Należy usuwać przede wszystkim liście i pędy, które są porażone. Stanowią one źródło choroby.

Nawet na owocach malin mogą wystąpić objawy chorobowe. Najczęściej maliny atakuje szara pleśń. Choroba atakuje zwłaszcza w deszczowe okresy. Na owocach pojawia się szary, pylący nalot. Konsekwencją jest gnicie owoców. Przy tej chorobie należy uważać, by nie rozprzestrzeniła się na inne sąsiednie rośliny.

W przypadku większości roślin samo zapobieganie chorobom nie wystarcza. Często istnieje potrzeba użycia chemicznych środków. Pamiętajmy jednak, aby je ograniczać. Często lepszym rozwiązaniem będzie usunięcie z działki mocno porażonych drzewek.

Z jakimi chorobami owoców spotykacie się najczęściej? Czy macie jakieś sprawdzone sposoby by ich uniknąć? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =