Ogród angielski - charakterystyka, jak zaprojektować?

Ogród    
ocena

Ogród wiejski charakteryzuje się niezliczoną ilością rabat z pięknymi bylinami, roślinami jednorocznymi, dwuletnimi oraz trawami i ziołami.

Typowe byliny, które powinny się znaleźć w ogrodzie wiejskim są: piwonie, maki, łubiny, naparstnice, dziewanny, firletki chalcedońskie, przymiotno, bodziszek, ostróżki i wiele innych. Rabaty z takich roślin tworzą kolorowe mieszanki.

Nawierzchnie w ogrodzie wiejskim powinny zostać wykonane z materiałów tradycyjnych. Należą do nich żwiry, klinkier, drewno. Płoty i ogrodzenia możemy wykonywać z drewna i wiklinowych plecionek.

Kolorystyka w ogrodzie wiejskim powinna być wesoła, często używamy jaskrawych barw. Współczesne ogrody wiejskie często przybierają geometryczne układy z prostymi ścieżkami, rabaty zostają podkreślone niskimi żywopłotami np. z bukszpanu. Nadal spotykamy także swobodne układy z wijącymi się trawiastymi ścieżkami. Często forma zależy od wielkości działki jaką mamy do dyspozycji na ogródek wiejski.

Pamiętajmy, że nastrój ogrodu tworzą bujne rabaty z bylinami, często nielicznymi krzewami np. różami. Kocimiętki, lawendy czy nagietki mogą podkreślać ścieżki. Roślinami, których nie powinno zabraknąć są dalie. Wykorzystać należy także orliki, zawciągi, złocienie, gailardie, jeżówki czy przegorzany kuliste.

Przegorzan kulisty Echinops ritro nadaje się idealnie na kwiat cięty i suszony, Jeżówki purpurowe Echinacea purpurea pięknie wygląda w towarzystwie pysznogłówki Monarda. Oba gatunki są efektowne jako kwiat cięty. Przymiotno Erigeron pięknie wygląda z różami, ostróżkami Delphinium, słoneczniczkiem szorstkim Heliopsis helianthoides.

Wybierajmy te gatunki roślin, które bardzo łatwo się rozsiewają i pojawiają w nowych miejscach cna rabatach, sprawiając niespodzianki.

Uzupełnieniem bylin, roślin jednorocznych i dwuletnich w ogrodach wiejskich są drzewa i krzewy. Swoje miejsce z pewnością znajdzie tu lilak i jaśminowiec. Sielankową wiejską aurą oczaruje świdośliwa, pigwa, pięciornik czy krzewuszka.

W ogrodzie wiejskim znajdziemy także mnóstwo ziół, przypraw i warzyw. Bez tych wspaniałych zapachów i kolorów ogród byłby o wiele uboższy. Dużą wartość ozdobną mają: bazylia, oregano, tymianek, mięta, szałwia, rozmaryn i cząber. Można pokusić się także o nowe odmiany cukrownicy trójlistnej czy palczatki cytrynowej. Na niewielkie przestrzenie można zastosować odmiany o zwartych pokrojach lub uprawiać je w skrzyniach, a także wiszących koszach.

Jak podobają Wam się ogrody w stylu wiejskim? W jakim stylu zaprojektowaliście/byście własny ogród? Dajcie znać.

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =