Ogród chiński - cechy charakterystyczne, jak zaprojektować?

Ogród    
ocena

Ogrody chińskie charakteryzują się prostotą i minimalizmem, ale należy unikać prostych form. Minimalizm łączymy z egzotyką.

Ogród chiński - cechy charakterystyczne, jak zaprojektować?

sxc.hu

W ogrodach tych ważny jest głęboki ukryty symbolizm. Całość ma tworzyć efektowną kompozycję oraz wpływać na podświadomość osób przebywających w ogrodzie.

Projektując ogród chiński, należy przestrzegać sztuki feng shui. Według niej warunkiem szczęśliwego życia jest harmonijne życie z naturą. Wytyczając teren, wprowadzając wszystkie elementy do ogrodu, łącznie z roślinnością, powinniśmy zapewnić stały, harmonijny przepływ dobroczynnej energii qi (energia życiowa). Powinniśmy stworzyć dla niej łagodne przejścia, miękkie linie. W przeciwnym razie energie qi przerodzi się w energię sha. Jest to energia martwa, negatywna. Nazywana jest energią śmierci i choroby. Źródłem energii sha są: mętna woda, kanty i narożniki, proste drogi.

Do stworzenia chińskiej przestrzeni potrzeba elementów tj: woda, góry, kręte drogi, drzewa, kwiaty.

Podstawową zasadą jest stosowanie prostoty połączonej z minimalizmem. Elementem przewodnim jest zawsze woda, symbolizująca życie. Może to być rzeczka, kaskada, strumyk czy oczko wodne.

Innym elementem, jaki powinien pojawić się w założeniach w stylu chińskim są góry. Dobrze  połączyć oba elementy razem. Z kamiennych gór wypływać może woda. Góry możemy uzyskać poprzez odpowiednio dobrane i ułożone kamienie, głazy itp. Także kamienne będą ścieżki oraz drogi. Do ich budowy użyjmy płaskich egzemplarzy. Drogi powinny być kręte i prowadzić do wszystkich miejsc.

piwonieFot. sxc.hu

Uzupełnieniem tych elementów będą odpowiednio dobrane rośliny. Nie może w nim zabraknąć drzew takich jak śliwy, klony, lilaki, sosny. Śliwa jest tutaj symbolem budzącego się życia. Sosny symbolizują nieśmiertelność, stałość. Lilaki – męskość a klony sukces. Wprowadzajmy także bambusy jako symbol wiernej przyjaźni.

Istotnym elementem są także kwiaty. Uznanie zyskały chryzantemy i piwonie. Chryzantemy są symbolem długowieczności. Posiadają kwiaty różnokolorowe, za wyjątkiem niebieskiego. Zebrane są w charakterystyczne koszyczki kwiatowe. Liście chryzantem są jajowate, rozmieszczone skrętolegle. Kwitną od sierpnia do końca listopada.

Piwonie przyniosą dobrobyt, dobre zamążpójście. Jej kwiaty są duże i mają wiele kolorów. Spotykamy barwy białe, różowe, czerwone. Kwitną od maja do czerwca. Piwonie dorastają do 80 cm wysokości. Aby dobrze się ukorzenić, roślina ta potrzebuje sporo czasu.

Jak podobają Wam się ogrody w stylu chińskim? W jakim stylu zaprojektowaliście/byście własny ogród? Dajcie znać.

OCENA
2.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =