Ogródek ziołowy w ogrodzie

Ogród    
ocena

W ogrodach coraz częściej spotykane są ogródki ziołowe w różnych postaciach. Najczęściej przeznaczamy na nie niewielki fragment terenu, zwykle blisko tarasu. Zwolennicy świeżych przypraw lokalizują kobierzec ziołowy jak najbliżej swej kuchni.

Ogródek ziołowy w ogrodzie

sxc.hu

Zioła uprawiamy nie tylko ze względów kulinarnych. O wyborze tych roślin decydują także walory ozdobne oraz zapachowe. Wiele ziół charakteryzuje intensywny zapach, który może unosić się niemal cały dzień w ogrodzie. Szczególnie przyjemny zapach posiadają: Bazylia wonna, Majeranek ogrodowy oraz Melisa lekarska.

Rabaty ziołowe projektowane są na wiele sposobów. Czasem jest to swobodna kwatera powierzchnią i kształtem zbliżona do warzywnika, innym razem powstają geometryczne kształty. Jednym z łatwiejszych rozwiązań jest hodowanie ziół w donicach, które możemy przenosić w dowolne miejsce w ogrodzie. Osoby nieposiadające swojego ogrodu, zioła mogą uprawiać na balkonie lub w mieszkaniu na parapecie.

W ostatnich latach bardzo modne jest zakładanie ziołowych kobierców zamiast trawnika w ogrodzie. Takie rozwiązanie łączy w sobie nie tylko atrakcyjny wygląd, ale także zapach i aromat.

Jeśli zdecydujemy się utworzyć kobierzec z ziół, pamiętajmy o tym, by wybierać w szczególności gatunki zadarniające. Dzięki roślinom okrywowym powstanie ściółka zapobiegająca przesychaniu powierzchni ziemi. Także rozwój chwastów zostanie ograniczony.

 1. Krok pierwszy

  Najlepiej dla ziół wybierać stanowisko słoneczne i ciepłe. Najodpowiedniejszą glebą będzie oczywiście gleba żyzna. Po wybraniu i wymierzeniu miejsca dobrze jest spulchnić glebę oraz wymieszać ją np. z obornikiem lub innym nawozem.

 2. Krok drugi

  Po dokładnym wyrównaniu, zgrabieniu oraz oczyszczeniu terenu można dobierać gatunki. Wytrzymałe na przymrozki zioła tj. lubczyk i melisa można już sadzić w marcu, gdy tylko ziemia odmarznie. Mniejsze odmiany dobrze jest sadzić w grupach, bo tylko wtedy zostanie wydobyty ich aromat i zapach.

 3. Krok trzeci

  Zioła dobierajmy w ten sposób, aby kwitły w różnych miesiącach. W ten sposób zachowamy ciągłość kwitnienia oraz zapachy poszczególnych roślin nie będą się przenikały.

 4. Krok czwarty

  Na pojedyncze solitery wybierajmy rośliny intensywnie pachnące oraz te o silnym wzroście. Podczas sadzenia zwróćmy także uwagę na wysokości, jakie mogą osiągnąć dane zioła. Wyższe odmiany starajmy się wysadzać z tyłu rabaty.

 5. Krok piąty

  Taki ziołowy kobierzec dla prawidłowego rozwoju potrzebuje obfitego zraszania oraz podlewania. Zanim rośliny osiągną wystarczającą wysokość, należy także regularnie odchwaszczać rabatę.

Czy zdecydowalibyście się na ziołowy ogródek zamiast trawnika? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =