Rabata jesienna

Ogród    
ocena

Aby jesienią nasze rabaty były równie atrakcyjne jak podczas wiosny i lata, warto uzupełnić nasadzenia poprzez krzewy i byliny późno rozpoczynające kwitnienie. Warto zwrócić uwagę na rośliny nie tylko pięknie kwitnące, ale także o barwnych jesiennych liściach. Na jesiennej rabacie nie powinno zabraknąć zarówno bylin, kwiatów jak i krzewów liściastych i iglastych.

Rabata jesienna

sxc.hu

Cenną rośliną jest Bodziszek kantabryjski Geranium x cantabrigience osiągający wysokość 20–30 cm. Jest to roślina odporna na mróz, ma bardzo małe wymagania siedliskowe. Dobrze rośnie w słońcu oraz pod drzewami. Kwiaty najczęściej różowe utrzymują się do września. Liście są najbardziej dekoracyjne jesienią, gdy przybierają barwę żółtoczerwoną.

Jesienną rabatę ożywią także kwiaty Zawilca japońskiego Anemone x hybrida. Bylina ta może osiągnąć wysokość nawet 1,5 m. Kwiaty kwitnące do października mogą przybierać barwę białą, różową, czerwoną i fioletową. Wymagają gleb żyznych i wilgotnych.

Atrakcyjną byliną jest Zimowit jesienny Colchicum autumnale. Już w marcu roślina ta wytwarza liście, które później zasychają. Kwiaty wysokości do 15 cm ukazują się jesienią. Mogą mieć barwę purpurowoliliową, różowoliliową, różową i białą. Wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego oraz gleb zasobnych w składniki pokarmowe. Należy jednak pamiętać, że jest to roślina trująca.

Uzupełnieniem nasadzeń bylinowych na jesiennych rabatach są krzewy liściaste. Niezwykle wdzięczne są wszystkie odmiany irg. Irga pozioma Cotoneaster horizontalis ma płożący pokrój, osiąga wysokość do 70cm. Białe kwiaty na roślinie pojawiają się w czerwcu. Na jesień pędy zdobią czerwone owoce. Irga pozioma jest mrozoodporna, jednak podczas bardzo ostrych przymrozków może przymarzać. Nie ma specjalnych wymagań siedliskowych.

Ozdobna z kwiatów jesienią jest Ketmia syryjska Hibiscus syriacus. Kwiaty są efektowne, o barwie niebieskiej, różowej, fioletowej, czerwonej, żółtej i pomarańczowej. Ketmia zimą może przemarzać dlatego dobrze jest okrywać roślinę. Wymaga gleb próchnicznych i przepuszczalnych. Stanowisko powinno być słoneczne, ciepłe i osłonięte.

Bardzo interesujące na jesiennych rabatach będą połączenia roślin z trawami ozdobnymi. Przebarwiają się one jesienią na żółto i czerwono. Powstają niezwykłe efekty wizualne np. z traw oszronionych zimą. Efektownie wyglądają kwiatostany Trzcinnika ostrokwiatowego Calamagrostis x acutiflora. Wiechy kłosów pojawiające się już w czerwcu mają beżową barwę, pozostają ozdobą aż do jesieni.

Jakie rośliny wybraliście do swojej rabaty na jesień? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =