Rabata w stylu śródziemnomorskim

Ogród    
ocena

Styl śródziemnomorski można scharakteryzować jako przemyślana swoboda i elegancja. Rabaty w tym stylu charakteryzuje przede wszystkim występowanie roślinności tj. wonne zioła, trawy ozdobne oraz pnącza. Silny aromat ziół powinien rozpościerać się na cały ogród. Cechą rozpoznawczą są także wyżwirowane powierzchnie.

Rabata w stylu śródziemnomorskim

sxc.hu

Istotne są grupy ziół tj. majeranek, oregano, rozmaryn, lawenda, szałwia, tymianek itp. Zioła będą nie tylko zdobiły nasze rabaty, ale także wabiły przecudnym zapachem. Znajdą z pewnością zastosowanie w kuchni jako świeże przyprawy. Doskonałą przyprawą o silnym aromacie jest Tymianek właściwy Thymus vulgaris czy Bazylia pospolita Ocimum basilicum.

Wśród roślinności nie może zabraknąć roślin pnących np. dzikie wino, winorośle oraz powojniki. Wśród winorośli należy wybierać odmiany odporne na niskie temperatury oraz choroby grzybowe. Efektownie wyglądają owoce Winorośli 'Einset Seedless' Vitis 'Einset'. Są one średniej wielkości o intensywnej barwie różowoczerwonej z fioletowym nalotem. Inną odmianą jest Vitis 'Isabella' – posiadająca ciemnogranatowe owoce.

Gdy rabata znajduje się w mocno nasłonecznionym miejscu, by zyskać choć trochę cienia można zastosować kraty, pergole, trejaże lub altany. Dodatkowym urozmaiceniem dla elementu drewnianego są właśnie pnącza. Rabaty można urozmaicać różnymi materiałami. Ważne jest to by wszystkie materiały kojarzyły się ze skalistą ziemią. W tym celu można użyć kamieni, żwiru lub płytek stylizowanych na wzór rustykalny czy płyt piaskowca. Piaskowiec może przyjmować różne zabarwienie od białoszarego, po oliwkowy, czerwony i żółty.

Elementami dodatkowymi są dzbany, gliniane wazy, płaskie kamienie, miejsca służące do wypoczynku np. poduszki. Barwa powinna być jasna, najczęściej jest to jasny brąz, żółcie, biel. W takich wazach i skrzyniach można posadzić rośliny mniej wytrzymałe na przymrozki, by móc je przenieść na czas zimowy. Elementem kompozycji jest także silny kontrast między światłem i cieniem, dzięki któremu niekiedy bardzo wyraźnie zaznaczają się wyraziste kształty poszczególnych przedmiotów.

UWAGA!

Rabatę w stylu śródziemnomorskim można projektować w każdym ogrodzie, w którym jest wystarczająco dużo słońca. Od nas zależy jej wielkość, forma i kształt. Pielęgnacja takich rabat nie należy do trudnych. Wymaga głównie nawadniania roślin zwłaszcza w miesiącach letnich. Ważne jest by odpowiednio połączyć dzikość przyrody z barwą i formą.

Czy skusilibyście się na taką rabatę w swoim ogrodzie? Jakie rośliny byście wybrali? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
3.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =