Rośliny dwuletnie do ogrodu

Ogród    
ocena

Rośliny dwuletnie charakteryzują się tym, że ich cykl rozwojowy trwa przez dwa sezony wegetacyjne. Organy wegetatywne są wytwarzane w pierwszym sezonie, natomiast rośliny te kwitną, wydają nasiona oraz zamierają w drugim roku. Rośliny te są odpowiednio przystosowane do naszych warunków klimatycznych, dobrze zimują w gruncie. Niektóre gatunki, bardziej wrażliwe, na mrozy będą wymagały okrycia na zimę.

Rośliny dwuletnie do ogrodu

photoxpress.com

Jedną z popularniejszych roślin dwuletnich jest Stokrotka pospolita (Bellis perennis). W pierwszym okresie wegetacji powstają liście odziomkowe, w drugim roku tworzą się koszyczki kwiatowe. Kwiaty mogą być białe, różowe lub karminowe. Stokrotka pospolita kwitnie od kwietnia do czerwca. Do prawidłowego rozwoju wymaga gleb żyznych oraz słonecznego stanowiska.

Inną równie znaną rośliną powszechnie występującą w naszych lasach jest Niezapominajka (Myosotis sylvatica). Kwiaty, najczęściej błękitne zebrane są w luźne kwiatostany. Kwitnie w maju i czerwcu. Wymaga gleb próchnicznych i umiarkowanie wilgotnych. Stanowisko może być półcieniste. Znajduje zastosowanie w ogrodach na obwódki, na kwiat cięty oraz na rabatach zacienionych. Dobrze znosi przesadzanie.

Jako roślinę dwuletnią uprawia się także Mak syberyjski (Papaver nudicaule). Osiąga on wysokość nawet do 50 cm. Kwiaty mogą przybierać barwę białą, różową i pomarańczową. Preferuje glebę wapienną, żyzną i miejsca słoneczne. Rośliny te źle znoszą przesadzanie. Uprawiane są głównie na kwiat cięty.

Niezwykle efektowną rośliną jest Gailardia oścista (Gaillardia aristata). Osiąga wysokość 80 cm. Kwiaty języczkowate mogą być żółte lub purpurowe. Kwitnie od czerwca do września. Gailardie są bardzo dekoracyjne w grupach na tle trawnika, w ogrodach skalnych oraz na rabatach. Znajdują zastosowanie także jako kwiat cięty. Wymagają gleb próchnicznych oraz stanowiska słonecznego.

Do nasadzeń przy ogrodzeniach, ścianach budynków znakomicie nadają się Malwy (Alcea rosea). Mogą one osiągnąć nawet 250 cm wysokości. Kwiaty są pojedyncze lub pełne, w różnych kolorach. Najczęściej pojawiają się w bieli, żółci i czerwieni. Kwitną od lipca do września. Wymagają gleb głęboko uprawianych. Malwy z reguły nie zamierają w drugim okresie wegetacyjnym, ale ich kwitnienie jest jest słabsze.

Rośliny dwuletnie są idealne do obsadzania rabat wiosną i jesienią. Nadają się do kwietników, donic, skrzynek itp. Wiele gatunków znajduje zastosowanie na kwiat cięty oraz do tworzenia małych bukietów.

Jakie rośliny dwuletnie wybraliście do swojego ogrodu? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =