Rośliny jednoroczne do ogrodu

Ogród    
ocena

Rośliny jednoroczne charakteryzują się tym, że podczas jednego sezonu wegetacyjnego przechodzą cały cykl rozwojowy. Na początku jest kiełkowanie, następnie kwitnienie, wydanie nasion i zamieranie. Można je uprawiać z siewu oraz rozsady. Gatunki roślin mniej wrażliwe na niskie temperatury można wysiewać bezpośrednio na miejsce stałe.

Rośliny jednoroczne do ogrodu

sxc.hu

Jedną z najpopularniejszych roślin jednorocznych z powodzeniem stosowaną zarówno w ogrodach, jak i w nasadzeniach miejskich jest Begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens). Jej łodygi są grube, soczyste. Liście błyszczące i mięsiste mogą być zielone lub czerwownopurpurowe. Kwiaty mają kolor biały, różowy i czerwony. Wymagają gleb żyznych, słonecznych stanowisk i regularnego podlewania. Idealnie nadają się na obwódki, na kwietniki i do donic.

Najpiękniejszą jednoroczną rośliną pnącą jest Kobea pnąca (Cobea snandens). Posiada ona duże dzwonkowate kwiaty, początkowo zielonkawe, a później fioletowe. Kobea kwitnie od lipca do końca września. Wymaga żyznych gleb, umiarkowanie wilgotnych i słonecznego stanowiska. Inną efektowną rośliną pnącą jest Wilec purpurowy (Ipomoea purpurea). Łodygi tych roślin mogą osiągnąć nawet 3 m długości. Kwiaty są duże i kielichowate, przybierają barwę purpurową. Wymaga gleb niezbyt wilgotnych i zasobnych w wapń.

Mniej znaną, ale niezwykle efektowną rośliną jest Doroteantus stokrotkowy (Dorotheanthus bellidiformis). Są to bardzo niskie rośliny, osiągają wysokość jedynie 10 cm. Kwiaty mają kolory intensywne i pastelowe. Najczęściej Doroteantus stosowany jest do obsadzania skarp, murków. Można z nich robić obwódki. Rośliny te do prawidłowego rozwoju wymagają gleb lekkich i przepuszczalnych.

Idealną i niezwykle dekoracyjną rośliną do pojemników jest Lobelia przylądkowa (Lobelia erinus). Kwiaty są niewielkie, grzbieciste i dwuwargowe. Przybierają odcienie różu, błękitu i bieli. Zdobią nasze donice, misy, skrzynki – od początku czerwca do późnej jesieni. Do donic i na kwietniki nadaje się również Petunia ogrodowa (Petunia x hybrida). Kwitnie od czerwca do pierwszych mrozów. Ich łodygi lekko się pokładają i są pokryte lepkimi włoskami. Kwiaty mogą być białe, różowe, purpurowe lub fioletowe. Najlepiej rosną na glebach piaszczystogliniastych i przepuszczalnych.

Rośliny jednoroczne mają bardzo duże zastosowanie. Zdobią nasze rabaty przez cały rok. Wiele z nich nadaje się na kwiat cięty oraz suche bukiety. Istnieje duża grupa roślin używanych do obsadzania pojemników, donic.

Jakie rośliny jednoroczne wybraliście do swojego ogrodu? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =