Rośliny miododajne - drzewa, krzewy

Ogród    
ocena

Rośliny miododajne nazywane są inaczej roślinami pożytkowymi, nektarodajnymi, pyłkodajnymi czy też pszczelarskimi.

Rośliny miododajne - drzewa, krzewy

photoxpress.com

Rośliny te dostarczają pokarmu pszczołom. Pokarm ten stanowią: nektar, pyłek kwiatowy, spadź. Nektar jest bogaty w cukry i dostarcza energii dla podtrzymania procesów życiowych pszczołom. Pyłek kwiatowy między innymi dostarcza owadom białka. Spadź, inaczej rosa miodowa, to słodka i lepka ciecz. Pośród roślin miododajnych wyróżnić możemy:

pyłkodajne

nektarodajne

pyłkodajne i nektarodajne

spadziodajne

Rośliny miododajne różnią się swoją wartością. Wartość nektarodajną określa się jako wydajność miodową. Jest to ilości miodu (w kg), która może zostać wyprodukowana z hektara roślin.

Do krzewów miododajnych zaliczamy m.in.: berberysy, bukszpany, bluszcze, irgi, mahonie, tawulce, śnieguliczki.

Berberys Thunberga Berberis thunbergii 'Atropupurea' jest ciernistym krzewem osiągającym nawet 2 m wysokości. Posiada liście purpurowoczerwone i kwiaty żółte. Posiada czerwone owoce.

Irga pozioma Cotoneaster horizontalis jest to nisko płożący krzew. Pędy tej rośliny są prawie poziomo położone. Posiada ciemnozielone, błyszczące liście. Kwiaty są biało różowe, kwitną w czerwcu. Owoce są czerwone i dość długo utrzymują się na roślinie.

Tawulec pogięty Stephanandra incisa jest karłowym krzewem rosnącym do 0,5 m wysokości. Posiada kwiaty zielono–białe, zebrane w grona. Kwiaty kwitną od czerwca do lipca i pięknie pachną. Tawulce są cenną rośliną zadarniającą.

Śnieguliczka Chenoulta Symphoricarpos x chenaultii jest gęstym niskim krzewem, tworzącym zwarte poduchy. Osiąga 1m wysokości. Kwiaty i owoce są niepozorne.

Do drzew miododajnych należą m.in: lipy, kasztanowce, głogi, wierzby, sumaki.

Lipa drobnolistna Tilia cordata to drzewo o regularnej stożkowato-jajowatej lub kulistej koronie. Dorasta nawet do 20 m wysokości i 15 m szerokości. Posiada kwiaty żółtozielone, pachnące, miododajne. Kwitnie na przełomie czerwca i lipca.

Lipa szerokolistna Tilia platyphyllos dorasta do 35 m wysokości i 25 m szerokości. Kwitnie najwcześniej z lip. Posiada liście sercowate, matowe i nieregularne. Lubi stanowiska ciepłe o żyznych i świeżych glebach.

Sumak octowiec Rhus typhina jest niewielkim drzewem z płaską koroną. Osiąga wysokość do 4 m. Posiada purpurowoczerwone stożkowate owocostany. Liście sumaków jesienią przebarwiają się na jeskrawoczerwono. Rośliny te mają niewielkie wymagania glebowe.

Macie jakieś miododajne rośliny w swoich ogrodach? Dajcie znać!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =