Rośliny ogrodowe dla ptaków

Ogród    
ocena

Marzeniem chyba każdego ogrodnika, posiadacza nawet małego skrawka ogrodu jest posiadanie ptaków w ogrodzie. Przemawiają za tym nie tylko względy estetyczne. Dzięki nim nasze ogrody stają się niezwykłe, pełne życia. Możemy je obserwować, słuchać. Pomagają nam one zwalczać uciążliwe szkodniki.

Tak naprawdę w naszych ogrodach możemy niemal przez cały rok spotykać ptaki. Większość z nich na zimę odlatuje do cieplejszych krajów, ale istnieje kilka gatunków, które na zimę przylatują właśnie do nas. Należą do nich m.in.: Jemiołuszka (Bombycilla garrulus), która żeruje głównie na jarzębinie. Aby zaprosić ptaki do naszych ogrodów i zatrzymać jak najdłużej, powinniśmy przede wszystkim poznać zasady prawidłowego dokarmiania, powiesić na drzewach budki lęgowe oraz posadzić kilka roślin, które je zwabią.

Mając na uwadze zimowe miesiące, powinniśmy wzbogacić ogrody o drzewa i krzewy owocowe. Rośliny takie jak głogi, irgi, berberysy i jarzębiny zapewnią naszym ptakom późno dojrzewających owoców. Swoje gniazda ptaki mogą założyć w krzewach żywotników, jałowców, także w gęstych żywopłotach, np. ligustru. Również rośliny pnące mogą stać się miejscem, gdzie ptaki będą zakładały gniazda. Sadzenie roślin w grupach i tworzenie swego rodzaju gęstwin również sprzyja pojawianiu się ptaków w ogrodzie.

Czarnych, błyszczących owoców dostarcza Czeremcha zwyczajna (Padus avium). Owoce Czeremchy są niesamowitym przysmakiem dla szpaków, ptaki te cenią je sobie bardziej niż owoce wiśni. Dodatkowo, roślina ta uważana jest za leczniczą, można sporządzać z niej także nalewki. Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia) posiada niezwykle ozdobne czerwonopomarańczowe owoce, które dostarczają ptakom pokarmu bogatego w związki odżywcze. Aronia czarna (Aronia melanocarpa) dostarcza owoców o ciemnogranatowej barwie, o bardzo aromatycznym i słodkim miąższu. Pokarmu dostarcza również Głód dwuszyjkowy (Crataegus laevigata) w postaci kulistych ciemnoczerwonych owoców. Z owoców głogu można robić także wino, przetwory, dżemy itp.

Ptaki w naszych ogrodach prócz pokarmu będą szukać także schronienia. Dobrym pomysłem jest posadzenie gęstych krzewów o wysokości co najmniej 1,5 m. Ptaki będą mogły się w nich schronić przed drapieżnikiem. Dobrym schronieniem będą krzewy róż oraz irgi.

Powodów, dla których warto mieć ptaki w ogrodzie, jest bardzo dużo. Jednak najbardziej przemawia za tym fakt, że dzięki nim mamy kawałek dzikiej przyrody na własnym kawałku zieleni.

Jakimi roślinami zwabiacie ptaki do swoich ogrodów? Dajcie znać w komentarzu

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =