Ogród Skalniak w ogrodzie - jak go zrobić?

Skalniak w ogrodzie – jak go zrobić?

-

Budowa skalniaka nie jest zajęciem na jedno popołudnie i wymaga przeprowadzenia przygotowanej wcześniej strategii. Usypanie ziemi ogrodowej, na której ułożymy kamienie nie utworzy skalniaka a kopiec ziemi. Aby skalniak wyglądał ładnie potrzeba trochę zmysłu artystycznego.

Najlepszym miejscem będzie dla niego przestrzeń nasłoneczniona i osłonięta od wiatru. Odradzamy tworzenie skalniaków na obszarze zadrzewionym z uwagi na opadające liście. Tworząc skalniak możemy wykorzystać naturalną pochyłość terenu lub np. zejście z tarasu do ogrodu. Skalniak może być również oparty o murek lub stworzyć skorupę – najważniejszy jest jego naturalny wygląd.

Budowa małego skalniaka (ok. 50 cm wysokości):
– wybrać ziemię na głębokość 20-30 cm,
– zasypać podkładem,
– usypać kopiec w kształcie zbliżonym do planowanego,
– ułożyć kamienie skalniaka (najlepiej sprawdzą się kamienie o ostrych krawędziach)
– przestrzenie między nimi wypełnić podłożem,
– wielokrotnie podlać skalniak silnym strumieniem wody.

Rośliny na skalniak
Można na nim sadzić wszystkie gatunki roślin, a najlepiej kwitnące cały rok, a więc:
– sukulenty
– rośliny cebulowe
– byliny
– karłowe iglaki
Tworząc kompozycje dobierajmy rośliny według wymagań i okresu ich kwitnienia. Pielęgnując skalniak pamiętajmy o umiarkowanym podlewaniu i regularnym odchwaszczaniu.

Poleca się następujące rośliny:
macierzanka cytrynowa
skalnica (ma 300 odmian)
żagwin (unikajmy sadzenia w skupisku roślin)
rojnik (tworzy dekoracyjne rozety, bardzo odporne na czynniki zewnętrzne)
rozchodnik (lubi miejsce słoneczne)

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

Joanna Rayzacher

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jaka rozgrzewka przed pływaniem?

Szybki rozruch przed rozpoczęciem treningu pływackiego nie tylko pozwoli uchronić nas przed skurczami, zakwasami czy nawet kontuzjami, ale też przygotuje mięśnie do intensywnej eksploatacji i uczyni nasz trening bardziej efektywnym. Poniżej znajdziemy propozycje kilku ćwiczeń rozgrzewających.

Interaktywne wideo na szkoleniu – co to, jak je stosować?

Interaktywne wideo w kontekście metody szkoleniowej to pojęcie, które w literaturze dla trenerów rozpoczęło karierę już prawie dwadzieścia lat temu. Wieszczono mu świetlaną przyszłość i przewidywano bogate zastosowanie w przyszłości. W jednej ze znanych pozycji wydawniczych traktujących o zarządzaniu zasobami ludzkimi (z końca lat dziewięćdziesiątych) znajduje się definicja interaktywnego wideo jako nowej techniki opartej na komputerach i wideo.

Zobacz też

Jak usunąć plamy z porzeczek?

O ile biała czy czerwona porzeczka nie spędza nam snu z powiek, to już czarne porzeczki należą do najbardziej brudzących owoców, z jakimi mamy do czynienia na co dzień. Jeśli jednak plama stała się faktem, skorzystaj z poniższych rad, by się jej pozbyć.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: