Szkodniki drzew owocowych i ich zwalczanie

Ogród    
ocena

Pomimo właściwej pielęgnacji, nasze drzewka owocowe co roku atakowane bywają przez liczne owady i roztocza. Powodują one osłabienie roślin i pogorszenie ilości oraz jakości plonu. Skuteczność walki ze szkodnikami uzależniona jest od wyboru odpowiedniego sposobu zwalczania oraz metody działania.

Szkodniki drzew owocowych i ich zwalczanie

sxc.hu

Poniżej przedstawiam kilka najczęściej pojawiających się szkodników żerujących na roślinach sadowniczych oraz sposoby ich zwalczania – zarówno chemiczne, jak i ekologiczne. 

Bawełnica korówka

W okresie wiosennym na korze zaczynają pojawiać się puszyste i kłaczkowate naloty. Przyczyną są małe, czarno-szare pluskwiaki, które wysysają sok z kory. Zazwyczaj atakują jabłonie, grusze i pigwy. Mogą się również pojawiać na głogu, irgach oraz jarzębinie.  Zwalczamy je ręcznie, rany które powstają na korze należy pokryć balsamem sadowniczym. Jeżeli pojawi się konieczność zwalczania chemicznego, wówczas po kwitnieniu drzewa możemy zastosować oprysk, np. preparatem Pirimor 500WG.

Kostnik malinowiec

Głównym objawem występowania tego szkodnika jest robaczenie owoców, ich brązowienie i zasychanie przy szypułce. Na dnie kwiatowym pojawiają się żerujące larwy. Przyczyną jest kostnik malinowiec – niewielki brązowy chrząszcz, który wyjada pąki kwiatowe. Atakowane są zazwyczaj jeżyny, maliny oraz ich mieszańce. Zwalczamy je poprzez strząsanie owadów z pędów (najlepiej na płachtę) i przenoszenie ich poza obręb działki. Możemy również opryskać roślinę (przed kwitnieniem) preparatem, np. Talstar 100 EC. Zabieg oprysku wykonujemy przy temperaturze powietrza do 20oC.

Kwieciak jabłkowiec

Kiedy larwy owada wyjadają środki pędów kwiatowych, wówczas płatki zaczynają zasychać i tworzą brązową kapsułę. Wiosną z uszkodzonych pąków wypływają soki, co powoduje całkowitą śmierć owocni. Przyczyną tego jest kwieciak jabłkowiec – niewielki czarny chrząszcz. Jego larwy są początkowo białe z czarną główką, później zmieniają kolor na brązowo-żółty. Atakują jabłonie oraz grusze. Aby zwalczyć szkodnika, w okresie wiosennym strząsamy na płachtę larwy oraz usuwamy porażone pąki. Zwalczanie chemiczne wykonuje się jedynie, kiedy występuje bardzo słabe kwitnienie. Zabiegu dokonuje się pomiędzy pękającym pąkiem kwiatowym. Możemy posłużyć się preparatem Calyspo 480 SC.

Mszyce

Objawami pojawienia się mszyc są zniekształcone oraz pofałdowane liście drzewa oraz czarny nalot, który stanową odchody szkodników. Atakowane mogą być prawie wszystkie rośliny sadownicze: czereśnie, agrest, wiśnie, śliwy, jabłonie, grusze, orzech włoski, orzech laskowy, truskawki, winorośl, porzeczki i maliny. Mszyce pojawiają się również na roślinach ozdobnych i warzywach. Aby pozbyć się tych szkodników należy smarować pędy drzew i krzewów liściastych (owocowych) olejem smołowym. Zalecany jest również zabieg usuwania zakończeń pędów, na których znajdują się skupiska i kolonie mszyc. Możemy również stosować preparaty roślinne przyrządzone z pokrzyw, wrotycza, cebuli lub czosnku. Jeżeli atak będzie zmasowany i zabiegi ekologiczne nie wystarczą, wówczas musimy sięgnąć po preparaty chemiczne, np. Calypso 480,SC lub Mszyca Stop 01 AL.

Macie jakiś problem ze szkodnikami? Co atakuje Wasze drzewa?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =