Trawy ozdobne - sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Ogród    
ocena

Bardzo długo trawy ozdobne stanowiły mało ważny element w naszych ogrodowych nasadzeniach. Obecnie jednak coraz częściej wykorzystywane są przez projektantów zieleni jako główne elementy kompozycyjne. Ich walorem jest długi okres dekoracyjności (również zimą) oraz bardzo małe wymagania klimatyczno-glebowe.

Trawy ozdobne są niezastąpionym elementem dekoracyjnym w aranżacji rabat. 

Sadzenie

Większość traw zdecydowanie woli stanowiska słoneczne, jednak odmiany o pstrych liściach należy sadzić w miejscach, gdzie światło jest rozproszone. Rośliny, które umiejscowione są w cieniu mają wydłużone, wiotkie i słabe pędy. Sadzenie gatunków narażonych na przymrozki należy planować na stanowiskach osłoniętych od wiatru oraz ciepłych. Do tych gatunków należą: trawy pampasowe, maiskanty, rozplenica japońska, ościca wschodnia oraz hakonechlia.

Warunki

Trawy mają naprawdę minimalne wymagania, jeżeli chodzi o glebę; bardzo łatwo potrafią się dostosować do środowiska. Dobrze będą się czuły nawet w podłożu przeciętnym, średnio wilgotnym i przepuszczalnym. Niektóre gatunki dobrze również znoszą suszę i piaszczystą ziemię na wydmach, inne z kolei znoszą glebę wilgotną. Trawy pampasowe są bardzo wrażliwe na nadmiar wilgoci w podłożu, może to prowadzić do ich gnicia. Zalegająca w glebie woda jest niebezpieczna dla wszystkich gatunków traw, zwłaszcza w okresie zimy. 

Przed sadzeniem traw podłoże należy dokładnie przekopać i odchwaścić. Jest to bardzo ważne, ponieważ później trudno jest usunąć chwasty spomiędzy kęp, a używanie herbicydów jest niemożliwe. Dobrze, jeżeli do ziemi, w której chcemy posadzić trawę dodamy kompostu.
Po posadzeniu roślin ziemię wokół nich należy wyściółkować korą.

Pielęgnacja

Trawy, z wyjątkiem podlewania podczas okresu suszy nie potrzebują dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Rzadko kiedy atakowane są przez choroby czy szkodniki. W okresie wiosny możemy wokół nich rozłożyć kompost, ewentualnie rozsypać wieloskładnikowy nawóz mineralny, zastosujmy jednak dawkę przynajmniej o połowę mniejszą, niż zaleca producent. Jeżeli jednak rośliny rosną dobrze, to ich zasilanie nawozem jest zdecydowanie zbędne. Rośliny przenawożone są wybujałe, gorzej zimują, pokładają się, przez co tracą swój naturalny pokrój. W połowie marca, zanim jeszcze trawa rozpocznie swój wzrost przycinamy zeschnięte liście, możemy to również zrobić jesienią, jednak liście pozostawione do wiosny, sprawiają że roślina lepiej zimuje. Gatunki, które są zimozielone nie wymagają przycinania.

Rozmnażanie

Trawy możemy również w bardzo łatwy sposób rozmnażać. Dzielimy je wówczas na kępy.  Zabiegu tego dokonuje się na wiosnę, kiedy tylko rozpocznie się wegetacja. Wykopujemy roślinę, przycinamy liście i dzielimy na niewielkie fragmenty. Sadzonki umieszczamy w żyznej glebie i obficie podlewamy.

Jakie trawy ozdobne planujecie w swym ogrodzie? Ile miejsca chcecie na nie przeznaczyć?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =