Wrzesień w ogrodzie - prace pielęgnacyjne

Ogród    
ocena

We wrześniu pod koniec lata nasze ogrody wyglądają równie pięknie jak na początku. Królują późno kwitnące kwiaty, które wraz z innymi krzewami tworzą przykuwające wzrok kompozycje.

Wrzesień w ogrodzie - prace pielęgnacyjne

sxc.hu

W ogrodzie pojawiają się wspaniałe różne odcienie jesiennych astrów. Liczne odmiany późno kwitnących astrów będą kwitły aż do mrozów. Ich pielęgnacja nie jest trudna. Wystarczy utrzymywać podłoże wilgotne i reagować na porażenie mączniakiem.

Właśnie teraz nadszedł czas na sadzenie roślin cebulowych i bulwiastych, kwitnących wiosną. Gleba powinna być rozluźniona. Cebule dużych roślin, jak np. szachownica cesarska, umieszcza się na głębokości ok. 20 cm, natomiast przebiśniegów – kilku centymetrów. Dobrym rozwiązaniem jest sadzenie cebul w plastikowych koszyczkach – uniemożliwi to ich zjadanie przez gryzonie. W sierpniu wykopujemy rośliny cebulowe i bulwiaste, które nie zimują w gruncie, np.: mieczyki, zawilce, jaskry. Teraz także nadszedł czas na sadzenie jesiennych bratków oraz stokrotek. Zarówno sierpień, jak i wrzesień to są idealne na przesadzanie piwonii. Pamiętajmy, by nie sadzić tych roślin zbyt głęboko.

Na przełomie września i października możemy wysiać niektóre gatunki roślin jednorocznych. Smagliczki nadmorskie, ubiorki tarczowe, facelie dzwonkowate wysiane jesienią zakwitną w maju następnego roku. Do skrzynek lub donic sadzimy cebule narcyzów, krokusów, czy irysów. W tym miesiącu zaprzestajemy już zasilanie roślin balkonowych. Zróbmy także porządki w  donicach i skrzyniach. Resztki roślinne możemy przeznaczyć na kompost.

Wrzesień jest także idealną porą na sadzenie ozdobnych krzewów zawsze zielonych. Należą do nich m.in.: trzmieliny, laurowiśnie, cisy, jałowce, żywotniki. Podłoże powinno być głęboko przekopane oraz bogate w składniki pokarmowe. Rośliny powinniśmy głęboko podlewać, a glebę ściółkować.

W tym czasie swoje kwitnienie rozpoczynają wrzosy. Wrzosy najlepiej czują się na glebach kwaśnych, suchych i piaszczystych. Wrzosy najlepiej sadzić w towarzystwie różaneczników, azalii, krzewów iglastych oraz pomiędzy ozdobnymi trawami.

UWAGA!

Na liściach i owocach jabłoni mogą pojawić się objawy parcha. Choroba spowodowana jest grzybem Venturia inaequallis. Najpierw pojawiają się ciemne plamy na liściach, w konsekwencji liście więdną, zasychają i opadają. Plamy rozprzestrzeniają się później na owoce. Części owoców czarnieją, zasychają i pękają. Należy zastosować specjalne opryski, wszystkie opadłe liście powinny zostać spalone.

We wrześniu możemy zacząć zabezpieczać rośliny przez przymrozkami. Sprawdzamy również stan krzewów i drzew w naszym ogrodzie. Bardzo chore okazy powinny zostać usunięte.

Lubicie pracować w ogrodzie? Kiedy najbardziej i przy czym? Podzielcie się doświadczeniami.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =