Zastosowanie drewna w ogrodzie

Ogród    
ocena

Drewno to jeden z najpopularniejszych materiałów używanych do tworzenia malej architektury ogrodowej. Powstają z niego ławki, stoły, altany, pergole i trejaże. Z drewna tworzymy także ogrodzenia, schody i ścieżki w ogrodzie Bardzo modne w ostatnich latach jest wykonywanie tarasów drewnianych. Za właściwości fizyczne i mechaniczne drewna w dużej mierze odpowiada jego postać. Właściwości oczywiście różnią się pomiędzy gatunkami gatunków, zmieniają się także wraz z wiekiem drzewa.

Zastosowanie drewna w ogrodzie

photoxpress.com

Przy wyborze tego materiału trzeba jednak brać pod uwagę kilka czynników. Materiał powinien być bardzo dobrej jakości. Drewno musi być odpowiednio wysuszone, niezaatakowane przez szkodniki oraz bez nadmiernej liczby sęków. Zabiegiem, który może zwiększyć trwałość naszego materiału, jest impregnacja. Impregnować można na kilka sposobów: poprzez zanurzenie, pędzlem. Jednak najlepsze efekty daje impregnacja ciśnieniowa. Kolejnym etapem może być nałożenie lakierobejcy, która nada kolor, zachowując przy tym fakturę drewna.

Jedną z najistotniejszych wad drewna, na jaką koniecznie należy zwrócić uwagę jest zmienność pod wpływem wilgoci. Jest to bardzo ważne zwłaszcza przy budowie np. tarasu drewnianego. O ile jest to możliwe, starajmy się montować drewno przy wilgotności równej oczekiwanej wilgotności równoważnej, by zmiana wilgotności była jak najmniejsza.

Najczęściej deski mocujemy w odstępach około 4 mm. Ponadto, drewno jest materiałem naturalnym i nie możemy oczekiwać, by każda deska była identyczna itp. Jest to materiał o niejednorodnej budowie. Dodatkowo charakteryzuje go miękkość oraz uleganie destrukcji biologicznej. Kolejnym ważnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze tego materiału jest fakt, ze drewno... jest łatwopalne. Pod wpływem silnego nasłonecznienia może także pękać.

Mimo dużej ilości wad, drewno mimo wszystko jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów. Wybieramy je ze względu np. na cenę. Względem innych materiałów, m.in. stali, koszty zakupu drewna są atrakcyjne. Dodatkowo posiada ono bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną i jest łatwo dostępne. Konstrukcje wykonane z drewna są stosunkowo lekkie, dlatego z łatwością możemy zmieniać ich lokalizację w ogrodzie. Elementy można bez większego wysiłku ze sobą połączyć oraz obrabiać.

W dużej mierze za wyborem tego materiału przemawia również estetyka oraz fakt, że drewno jest materiałem ekologicznym. Ponadto konstrukcje drewniane doskonale harmonizują z naturalnym krajobrazem oraz roślinnością.

Czy do wyposażenia Waszego ogrodu użyliście drewna? Co z niego powstało? Dajcie znać w komentarzu!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =