Beta-karoten - jak działa?

Pielęgnacja    
ocena

Beta-karoten jest jedną z trzech odmian izomerów – żółtoczerwonych barwników, które należą do grupy karotenoidów. Wyróżniamy alfa-karoten, beta-karoten i gamma-karoten. Beta-karoten występuje w produktach spożywczych w postaci prowitaminy. Jest związkiem chemicznym, który w wyniku reakcji chemicznych przekształca się w witaminę. Oznacza to, że dopiero, gdy znajdzie się w naszym organizmie, umożliwia produkcję witaminy. Beta-karoten można znaleźć w korzeniu marchwi, pomidorach, papryce, dyni i morelach. To właśnie jemu warzywa i owoce zawdzięczają swoją pomarańczową lub czerwoną barwę. Pigment ten można znaleźć również w zielonych warzywach liściastych, takich jak szpinak, brokuły, sałata, cykoria, kapusta włoska i jarmuż oraz w mleku i produktach mlecznych.

Beta-karoten - jak działa?

sxc.hu

Osoby, które chcą mieć śniadą skórę, powinny jeść dużo produktów, które zawierają beta-karoten. Zawarty w nich pigment gromadzi się w naskórku i nadaje skórze zdrowy, pomarańczowo-brązowawy wygląd. Składnik ten jest również obecny w produktach przyśpieszających opalanie.

Beta-karoten znakomicie działa jako przeciwutleniacz – związek, który neutralizuje cząsteczki tlenu, zwane wolnymi rodnikami, w organizmie. Pozwala on skutecznie walczyć z wolnymi rodnikami, lecz działanie samych karotenoidów nie jest jeszcze do końca sprawdzone. Udowodniono naukowo, że może być zażywany profilaktycznie. Spożywanie posiłków bogatych w karotenoidy zmniejsza ryzyko zachorowania na rakach i choroby serca.
Działanie samej witaminy A korzystnie wpływa na skórę, zmniejszając jej suchość i chropowatość oraz działa kojącą na swędzące i przekrwione oczy. Witamina A pomaga zmniejszyć ślepotę nocną i przyśpiesza wzrost kości. Wzmacnia szkliwo zębów i odporność na infekcje. Pomaga również w trawieniu i zwiększa apetyt. Powinny zażywać ją osoby, które mają kamienie nerkowe lub biegunkę.

UWAGA!

Beta-karoten jest rozpuszczalny w tłuszczach, toteż produkty, które go zawierają, powinno łączyć się z tłustszymi potrawami. O ile nadmiar witaminy A może mieć toksyczne działanie, o tyle beta-karoten jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Nadmiar witaminy A w organizmie może być przyczyną bólów głowy, wymiotów, słabej ostrości widzenia, utraty włosów, uszkodzeń wątroby i tzw.bólu w kościach. Organizmowi trzeba dostarczyć 12 mcg beta-karotenu, aby uzyskać 1 mcg witaminy A.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =

Polecamy