Czyszczenie uszu

Pielęgnacja    
ocena

W naszych uszach znajduje się woskowina, której obecność jest niezbędna, ponieważ chroni przed uszkodzeniami przewód słuchowy, a szczególnie jego wrażliwą skórę. Wydzielina ta może sprawiać nam problemy, jeśli jest jej zbyt dużo. Możemy nawet gorzej słyszeć, dlatego tak ważne jest, aby pozbyć się jej nadmiaru.

Czyszczenie uszu

sxc.hu

Niewskazane jest samodzielnie usuwanie woskowiny, gdyż możemy niechcący uszkodzić błonę bębenkową. Ten zabieg powinien być wykonany przez laryngologa. My sami możemy tylko spróbować wpuścić sobie, do ucha krople o działaniu rozrzedzającym woskowinę. Jednak pałeczkami kosmetycznymi można czyścić ucho tylko przy wejściu do przewodu słuchowego wewnętrznego.

Rożne są przyczyny nadmiernego wydzielania woskowiny. Należą do nich:

- Przebywanie w zanieczyszczonym środowisku
- Mechaniczne drażnienie skóry przewodu słuchowego (np. noszenie aparatu słuchowego)

Zwiększone wydzielanie woskowiny jest problemem dotykającym ludzi w każdym wieku.

Jeżeli mamy do czynienia z nadmiernym wydzielaniem woskowiny, możemy co jakiś czas używać  preparatu, który nam rozpuści woskowinę. Zbyt dużo woskowiny nagromadzonej w uchu może doprowadzić do zamknięcia światła przewodu słuchowego. Objawy takiego stanu, są tak specyficzne, że sprawiają, iż czujemy się niekomfortowo. Gdy nadmiar woskowiny jest wepchnięty głęboko możemy odczuwać ból, a nawet zawroty głowy.

Wizyta u laryngologa

Ważnym zabiegiem, pozwalającym odblokować ucho, z nadmiaru woskowiny jest płukanie go wodą. Dokonuj się tego zabiegu strzykawką pod niewielkim ciśnieniem. W trudnych przypadkach zabieg ten może nie przynieść oczekiwanych efektów. Wówczas laryngolog używa innego narzędzia. Jest to ssak lub metalowy haczyk. Płukanie ucha jest możliwe do wykonania tylko wtedy, gdy nie wywiązał się stan zapalny.

W niektórych krajach lekarze dają krople z antybiotykiem. U nas od 2003 roku stosowany jest skuteczny preparat A-CERUMEN, który rozpuszcza woskowinę. Jest na tyle bezpieczny, że można go stosować również u dzieci.

UWAGA!

Do usuwania woskowiny nie powinno używać się patyczków kosmetycznych, gdyż stosowanie ich przynosi odwrotny skutek. Korzystając z nich spychamy woskowinę w głąb ucha, co może prowadzić do krwawienia lub zapalenia przewodu słuchowego.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =

Polecamy