Higiena intymna - zasady

Pielęgnacja    
ocena

Higiena intymna stanowi istotny element codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Przestrzeganie zasad higieny intymnej nie tylko sprawia, że jesteśmy odświeżeni i czujemy się wygodnie, ale przede wszystkim ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie.

Higiena intymna - zasady

sxc.hu

Zaniedbując codzienną higienę miejsc intymnych stwarzamy ryzyko przede wszystkim zakażeń i podrażnień mogących wystąpić w okolicach pochwy. Pochwa i jej mikroflora bakteryjna, stanowi środowisko sprzyjające rozwojowi infekcji w momencie, kiedy równowaga bakteryjna zostanie zaburzona. Pałeczki kwasu mlekowego stanowią jej naturalną ochronę. Kiedy zapominasz o higienie intymnej lub wykonujesz ją nieprawidłowo, bariera chroniąca przed mikrobami i drobnoustrojami jest osłabiona.

Dbaj o pielęgnację miejsc intymnych zawsze, ale szczególnie w czasie upałów lub sytuacji, w których wydzielanie potu staje się intensywniejsze. Podmywaj się dwa razy dziennie, ale nie częściej, nadmierne używanie środków czystości może wysuszać i podrażniać miejsca rodne. Najlepiej używaj w tym celu specjalnych preparatów do pielęgnacji miejsc intymnych, które dbają o kwaśny odczyn pochwy, nie wysuszają jej oraz usuwają bakterie mogące stanowić zagrożenie infekcją. Mydła mogą działać niekorzystnie  na wrażliwe okolice naszego ciała. unikaj podmywania się od strony odbytu. Grozi to przeniknięciem szkodliwych bakterii w okolice pochwy. Zawsze wykonuj ruch od narządów rodnych po odbyt i wycieraj się specjalnie przeznaczonym do higieny intymnej ręcznikiem.

Dla naszej higieny intymnej najlepsze jest stosowanie produktów naturalnych i jak najmniejsza ingerencja w okolice narządów rodnych jakimikolwiek środkami sztucznymi, mogącym ograniczyć dostęp powietrza do miejsc intymnych czy stworzyć ryzyko infekcji. Zaleca się zakładanie bielizny bawełnianej, która nie stanowi bariery w dopływie powietrza i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Bielizna wykonana z materiałów sztucznych czy stringi mogą wywołać podrażnienia lub uczucie dyskomfortu. Zrezygnuj z dezodorantów do miejsc intymnych i unikaj stosowania wkładek higienicznych. Używaj ich tylko w razie konieczności, podobnie jak tamponu, który może wywołać stan zapalny. Kiedy używasz podpasek, zmieniaj je jak najczęściej i w czasie trwania okresu podmywaj się częściej, niż dwa razy dziennie oraz zawsze po odbyciu stosunku płciowego.

Trzeba też pamiętać, że stosowanie antybiotyków może zaburzyć równowagę flory bakteryjnej pochwy. Po odbyciu kuracji antybiotykowej zaleca się stosowanie tabletek zawierających pałeczki kwasu mlekowego w celu odbudowania równowagi bakteryjnej pochwy.

Higiena intymna jest podstawą w trosce o nasze zdrowie. Jeśli zauważysz, że z jakiegoś powodu odczuwasz swędzenie lub podrażnienie, które nie ustępuje, zgłoś się do lekarza.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =