Jak dbać o zęby?

Pielęgnacja    
ocena

Zdrowe zęby mają znaczenie nie tylko estetyczne. Brak prawidłowej higieny jamy ustnej może być przyczyną wielu, czasami groźnych, dolegliwości takich jak: próchnica, choroby dziąseł, przykry zapach z ust czy nadwrażliwość zębów.

Jak dbać o zęby?

sxc.hu

Prawidłowa higiena to nie tylko staranne szczotkowanie zębów. To również płukanie jamy ustnej oraz czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Płukanie jamy ustnej było już znane w XIII wieku. Wówczas to na terenie Chin tworzono płyny, głównie z wyciągów roślinnych. Wspomniana czynność nie tylko poprawia oddech, ale zapobiega rozwojowi infekcji jamy ustnej.

Zasady prawidłowej pielęgnacji uzębienia:

- Szczotkuj zęby dwa razy dziennie (używaj szczoteczki o miękkim włosiu)
- Używaj pasty zawierającej fluor
- Codziennie, w celu usunięcia płytki nazębnej z przestrzeni między zębami, używaj nici dentystycznej
- Pamiętaj ograniczyć spożycie pokarmów bogatych w cukier
- Regularnie odwiedzaj stomatologa – nie tylko w celu badań kontrolnych, ale także aby usunąć kamień nazębny
- Używaj szczoteczek interdentalnych, czyli międzyzębowych, które dotrą do każdej szczeliny (dobrać należy tylko ich odpowiedni rozmiar)
- Lakierowanie zębów pozwoli ochronić szczeliny zębów trzonowych przed próchnicą. Zabieg polega na nałożeniu na zęby substancji o wysokim stężeniu fluoru

Systematyczne dbanie o zęby pozwoli nam zachować je w zdrowiu. Bardzo duże znaczenie dla trwałości uzębienia ma nasze odżywianie. Należy ograniczyć spożywanie słodyczy oraz jedzenie między posiłkami. Jeżeli musimy już zjeść przekąskę to należy pamiętać umyć po posiłku zęby. Szczególnie jest to ważne dla dzieci, których żeby, przez tak szeroki dostęp do słodyczy, są narażone na próchnice. Jedząc twarde jedzenie (warzywa, owoce) wkładamy w gryzienie dużo wysiłku, co pobudza wzrost szczęki oraz żuchwy, ale równocześnie wzmacnia ukrwienie kości. Jeżeli będziemy regularnie dbać o zęby, możemy uniknąć częstych wizyt u stomatologa. Jeśli jednak pojawią się problemy należy niezwłocznie się do niego udać. Odkładanie wizyty na później może skończyć się usunięciem nieleczonego zęba oraz rzutować na stan zdrowia naszego organizmu. Infekcje i stany zapalne uzębienia prowadzą do licznych chorób, a nawet wypadania włosów.

W jaki sposób dbacie o swoje zęby? Wypowiadajcie się w komentarzach.

OCENA
4.33
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =