Jak usunąć blizny po ospie?

Pielęgnacja    
ocena

Ospa wietrzna jest rozpowszechnioną i popularną chorobą zakaźną, która występuje głównie w wieku dziecięcym. Czynnik ją wywołujący to wirus zaliczany do herpeswirusów VZV. Charakterystyczne dla tej choroby są zmiany skórne, które ewoluują, zmieniają swój wygląd. Zwykle po ustąpieniu wykwitów patologicznych nie pozostają żadne trwałe zmiany. Niestety nie jest to regułą.

Jak usunąć blizny po ospie?

sxc.hu

Ospa wietrzna może przebiegać z powikłaniami. Do najczęstszych z nich należą nadkażenia bakteryjne skóry. Te zaś pozostawiają po sobie charakterystyczne blizny. Wyglądają one dość typowo i opisać je można jako widoczny ubytek w skórze. Blizny po ospie wietrznej zalicza się do grupy blizn zanikowych. Do tego samego typu blizn należą blizny po trądziku.

Co można zrobić z taką blizną? Blizny przeszkadzają nam głównie z powodów estetycznych. Istnieją różne metody, które pozwalają usunąć pozostałe po ospie przykre pamiątki. Pierwszy sposób polega na użyciu fraxel lasera. Do uzyskania pożądanego efektu potrzeba kilku zabiegów.

Jak działa taki laser? Laserem wykonywane są malutkie otworki, które sięgają wgłąb skóry. Takie „dziurkowanie” skóry sprawia, że wzmaga się produkcja kolagenu. To z kolei powoduje uniesienie i miejsce, gdzie znajduje się blizna powoli uwypukla się i zrównuje się z poziomem zdrowej skóry. Należy być przygotowanym, że usuwanie blizny przy pomocy lasera jest procedurą bolesną, dlatego skórę znieczula się zewnętrznie specjalnym kremem. Dolegliwości zmniejsza także aparat chłodzący skórę.

Bezpośrednio po zabiegu przy użyciu lasera może utrzymywać się zaczerwienienie skóry i jej obrzęk, dodatkowo miejsce takie może być obolałe. Normalnym zjawiskiem po zabiegu jest ciemniejsze zabarwienie skóry poddanej jemu. Efekty nie pojawiają się od razu. Aby ocenić pełny rezultat leczenia trzeba poczekać około miesiąca. Czasami, w zależności od indywidualnej sytuacji danego pacjenta zaleca się powtórzenie zabiegu nawet do kilku razy.

Blizny po ospie wietrznej nadają się także do leczenia za pomocą peelingu chemicznego. Wykorzystywane są do tego celu różne związki chemiczne sięgające do skóry. Ich zadaniem, podobnie jak w przypadku leczenia laserem, jest stymulowanie wytwarzania kolagenu i elastyny. Zwiększona ich ilość również unosi, wypiera zmiany i sprawia, że skóra staje się gładsza, a wgłębienie blizny unosi się.

Jeszcze inną metodą walki z bliznami po ospie jest stosowanie zabiegów mikrodermabrazji. Lekarz wykonujący ten zabieg dokonuje ścierania kolejnych warstw naskórka i skóry właściwej. Używa się do tego celu specjalnej głowicy diamentowej. Takie ścieranie sprawia, że pod kontrolą wzroku wykonujący zabieg może doprowadzić do zrównania poziomu skóry zdrowej i blizny, powodując, że blizna będzie coraz mniej widoczna. Pozytywne rezultaty są zwykle widoczne zaraz po zakończeniu wykonywania procedury.

UWAGA!

Rzadko zdarzają się przypadki, które wymagają usunięcia blizny stosując metody chirurgiczne. Każdorazowo, planując usunięcie blizn po ospie należy skonsultować się z lekarzem, który po zbadaniu i ocenieniu blizny doradzi nam, który sposób jej usunięcia będzie dla nas najlepszy,

Zostały Wam jakieś blizny po ospie? Są bardzo widoczne? Jak sobie z nimi radzicie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =

Polecamy