Jaki antyperspirant jest najlepszy?

Pielęgnacja    
ocena

Dla niektórych z nas pocenie się w okolicach pach jest uciążliwą niedoskonałością natury. W jaki sposób radzić sobie ze strużkami potu? W jaki sposób działają antyperspiranty, czy są dobre dla każdego i jak je stosować, by czuć się świeżo i uniknąć plam na ubraniu?

Jaki antyperspirant jest najlepszy?

www.sxc.hu

Zanim przejdziemy do kilku uwag na temat antyperspirantów warto pamiętać, iż osoby które mają szczególną skłonność do intensywnego wydzielania  potu i odczuwają związany z tym dyskomfort, powinny ograniczyć się do jak najmniejszego spożycia ostrych pokarmów lub przypraw, kofeiny oraz nikotyny. Wszystkie one dodatkowo stymulują wydzielanie potu i tym samym obniżają skuteczność działania antyperspirantów.

Działanie antyperspirantów polega na bazowaniu na składnikach, które zmniejszają obfitość potu wydzielanego z gruczołów potowych poprzez zawężanie ich ujścia, podczas kiedy zwykłe dezodoranty nie mają takiego działania, ograniczając się jedynie do właściwości antybakteryjnych oraz dzięki posiadanym substancjom zapachowym redukują brzydki zapach. Działanie antyperspirantów jest zatem dłuższe i zapewniające lepszą ochronę przed nieprzyjemnymi mokrymi plamami na bluzce.

Antyperspiranty zawierają związki, w których skład wchodzi kontrowersyjne aluminium. Ostatnio pojawiło się wiele opinii na temat jego rakotwórczych właściwości, które jednak nie zostały potwierdzone. Antyperspirant jest bezspornie najlepszym sposobem na zatamowanie stróżek potu, ale nie wiemy na pewno, czy toksyny nie mogące się wydostać przez gruczoły potowe nie są szkodzą naszemu zdrowiu. Związki zawierające aluminium mogą też podrażniać delikatną skórę pod pachami. Decydując się na używanie antyperspirantu najlepiej wybrać taki, który zawiera nawilżający wyciąg na przykład z jedwabiu lub aloesu bądź krem nawilżający, co zminimalizuje możliwość wystąpienie ewentualnego podrażnienia skóry oraz produkt wolny od sztucznych substancji zapachowych. Osoby mające skłonność do podrażnień powinny używać antyperspirantów o mniejszym stężeniu związków aluminiowych lub pojawiające się już na półkach drogerii antyperspiranty, w których składzie nie znajdziemy już tego związku.

Minusem stosowania antyperspirantów są niewątpliwie ślady w postaci białych zacieków na ciemnym ubraniu czy żółtych przebarwień na białych bluzkach. Aby zminimalizować ten niepożądany efekt, najlepiej  zaaplikować antyperspirant i odczekać chwilę potrzebną do jego wchłonięcia i dopiero wtedy założyć ubranie. Można też użyć kosmetyku na noc.

Jeśli chcemy zachować świeżość bez uciekania się do użycia antyperspirantu, możemy spróbować domowego sposobu polegającego na zaaplikowaniu soku z cytryny. Metoda ta przeznaczona jest szczególnie dla osób wydzielających zazwyczaj niewielką ilość potu. Ci, którzy nie mają tego szczęścia i cechuje ich duża potliwość, mogą nie czuć się usatysfakcjonowani działaniem tej naturalnej metody. Wówczas musimy wybrać między jednym z dostępnych rodzajów kosmetyków, z których antyperspirant, mimo że jego działanie nie jest bez skazy, jest na pewno najbardziej skuteczny.

Jakiego antyperspirantu używacie? Jesteście z niego zadowoleni?

OCENA
1.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =